biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Państwo zablokowało już 50 tysięcy stron internetowych z nielegalnym hazardem. Na próżno

15 lipca 2025
Państwo zablokowało już 50 tysięcy stron internetowych z nielegalnym hazardem. Na próżno

Ministerstwo Finansów gra z nielegalnymi podmiotami w kotka i myszkę – i tę grę wyraźnie przegrywa. 8 lat po nowelizacji ustawy o grach hazardowych widać wyraźnie, że obecne przepisy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Z tytułu nieodprowadzonego podatku budżet państwa stracił już ponad 6 miliardów złotych – to kwota, za którą można byłoby sfinansować budowę ponad trzech Stadionów Narodowych w Warszawie.


Nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie w 2017 roku, miała dwa główne cele: ograniczyć szarą strefę w gospodarce oraz zwiększyć ochronę graczy. Państwo wprowadziło monopol na kasyna internetowe, powierzając jego realizację Totalizatorowi Sportowemu. Dziś – mimo upływu czasu i rozwoju technologii – założone cele pozostają w dużej mierze niezrealizowane.

Choć szara strefa w ujęciu procentowym rzeczywiście się zmniejszyła, jej wartość nominalnie rośnie – obroty nielegalnych operatorów pozostają na bardzo wysokim poziomie, co przekłada się na ogromne straty budżetowe. Model regulacyjny oparty na monopolu państwowym nie sprawdza się w kontekście kasyn online. W innych krajach UE, gdzie rynek jest otwarty, legalni operatorzy skutecznie konkurują z nielegalnymi, a państwo ma realne narzędzia nadzoru i może chronić w sposób skuteczny graczy przed nielegalnym hazardem.

– Codziennie z Polski wypływa 180 milionów złotych do nielegalnych operatorów. W skali roku to 65 miliardów złotych – ogromne środki, które nie są opodatkowane, nie zasilają polskiej gospodarki i często trafiają w ręce organizacji przestępczych. Obowiązujący w Polsce monopol nie służy rozwojowi rynku, a tylko wzmacnia szarą strefę. Przepisy nie nadążają za dynamicznym rozwojem technologii. Aby nadzór państwa był skuteczny, potrzebna jest pilna zmiana przepisów, która zwiększy efektywność działań kontrolnych – podkreśla Piotr Palutkiewicz, wiceprezes WEI.

Raport Warsaw Enterprise Institute pt. „Ostatni taki monopol” szczegółowo analizuje skutki obowiązującego modelu regulacyjnego i wskazuje konkretne kierunki reform. W ocenie autorów raportu obecna konstrukcja prawna nie nadąża za zmianami technologicznymi i rynkowymi, co prowadzi do erozji skuteczności państwowego nadzoru nad hazardem online.

Z badania przeprowadzonego przez CXStream (2025) wynika, że aż 68 proc. graczy w Polsce popiera wprowadzenie systemu licencyjnego dla kasyn online oraz zniesienie obowiązującego monopolu państwowego. Taki model – wzorowany na działającym już w przypadku zakładów bukmacherskich – pozwoliłby legalnie funkcjonować wielu operatorom. Jednocześnie blisko 2/3 respondentów zadeklarowało, że zrezygnowałoby z korzystania z nielegalnych platform, gdyby oferta legalnych kasyn internetowych w Polsce została rozszerzona.

– Polski gracz chce mieć wybór i konkurencyjne warunki, dlatego tylko otwarty, licencjonowany rynek pozwoli zatrzymać użytkowników przy legalnych operatorach. Wprowadzenie systemu licencji zwiększyłoby konkurencję na rynku, ograniczyło skalę szarej strefy i przyczyniło się do wzrostu przychodów budżetu z tytułu podatku od gier – dodaje Piotr Palutkiewicz.

Głównymi powodami, dla których użytkownicy sięgają po usługi w szarej strefie, są atrakcyjniejsze oferty promocyjne, szerszy wybór gier oraz większa liczba bonusów. Utrzymywanie obecnego modelu prawnego sprzyja odpływowi graczy do nielegalnych operatorów, co prowadzi do strat dla budżetu państwa i ogranicza skuteczność systemu nadzoru.

W Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, prowadzonym przez Ministerstwo Finansów, znajduje się ponad 50 tys. domen. Rosnąca liczba blokowanych domen – nawet kilkadziesiąt dziennie – pokazuje, że obecne narzędzia nadzoru nie są wystarczające, by skutecznie ograniczyć działalność nielegalnych operatorów.

oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło: WEI


POWIĄZANE

Krajowa Grupa Spożywcza (KGS), największy państwowy producent żywności razem z O...

Podróże często kuszą nas egzotycznymi roślinami, które zachwycają nas do tego st...

Podróże często kuszą nas egzotycznymi roślinami, które zachwycają nas do tego st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę