Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Pan Grzegorz Jedamski nie zgadza się z resortem rolnictwa

10 kwietnia 2023
Pan Grzegorz Jedamski nie zgadza się z resortem rolnictwa

Nasz czytelnik, rolnik/emeryt czuje się pokrzywdzony. w związku z obecnym systemem naliczania. Pan Grzegorz Jedamski, bo o nim mowa, otrzymał odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa, które było równocześnie odpowiedzią na interpelację poselską w tej sprawie.

Stanowisko MRiRW jest dość szczegółowe i nie podziela poglądu Pana Grzegorza, podając jednocześnie szczegółową wykładnię i sposób naliczania emerytur rolniczych.

Z tą argumentacją Pan Grzegorz Jedamski się nie zgadza i przesyła e-mail, który poniżej prezentujemy, pozostawiając Państwa ocenie, kto w tym sporze ma rację.

"Do Parlamentarzystów, związków i organizacji rolniczych, rolników/emerytów


Szanowni rolnicy/emeryci KRUS, zapoznałem się dzisiaj z odpowiedzią Ministra Rolnictwa na interpretację Posła Tadeusza Tomaszewskiego z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy  (skan interpelacji i odpowiedzi w zał. ),  która powoduje zdziwienie i napawa smutkiem wobec lekceważącego traktowania przez władze żywicieli naszego społeczeństwa.

Minister Rolnictwa z uporem godnym lepszej sprawy, nadal trwa przy błędnej interpretacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie skutków wynikających z art. 26 ust. 1  powodując, że nadal będą wypłacane należne emerytury w obniżonej wysokości o około 4 %.

Dla Min. Rol. słowa w art. 26 ust. 1  "jest mniejsza od 20" nadal znaczą żę"jest większa od 20",  a   "od " znaczy "ponad". Min. Rol. nadal nie pojmuje, że "od" może być w lewo lub w prawo, w górę lub w dól, ponad lub poniżej  -  niniejszy art. zawiera stwierdzenie, że jeżeli jest mniejsza od 20, to znaczy że   od   20  w dół  a nie w górę.  Oczywiste sprzeczności i  paradoksy wynikające z dotychczasowej błędnej interpretacji przepisu art.26 ustawy są nadal przez Min. Rol. niezauważalne - najwyraźniej Rząd nadal chce oszczędzać kosztem portfeli emerytów, wszak przyznając błędną interpretację przepisu przez KRUS powinien dodatkowo wysupłać ponad miliard zł z budżetu na wypłatę należności z tytułu obniżonych emerytur za ostatnie 3 lata i dodatkowo w tym roku około 500 milionów na bieżące, zgodne z ustawą wypłaty.

Bezprawne, niezgodne z ustawą naliczanie emerytury uzupełniającej oraz uchwalenie 13 stycznia br. ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z pogwałceniem art. 2 Konstytucji powoduje, że ponad 90 % rolników/emerytów otrzymuje głodowe emerytury, poniżej progu minimum socjalnego.

Gdyby obecny Rząd PIS-u respektował ustawę i Konstytucję, to byłaby uchwalona zmiana ustawy w zakresie dotyczącym emerytury podstawowej ( której wysokość powinna wynosić 100% a nie 90%), a KRUS naliczałby wysokość wskaźnika emerytury uzupełniającej zgodnie z ustawą, bez jej obniżania rolnikom, którzy opłacili ponad 20 lat składkowych. 

Gdyby Rządy Prawa i Sprawiedliwości respektowały nabyte prawa do świadczeń rolników/emerytów wynikające z ustawy i Konstytucji to wypłacane  emerytury byłyby  wyższe o ponad 200 zł netto  - niewątpliwie dla większości emerytów  kwota 200 zł jest istotna jeżeli utrzymuje się  z emerytury w wysokości 1560 zł.

Tabela wysokości świadczeń po marcowej waloryzacji z Min. Rol. w zał. do odpowiedzi na interpelację Posła Tadeusza Tomaszewskiego przedstawia wysokość świadczeń brutto, które po potrąceniu składki zdrowotnej są o 9% niższe. Smutno kiedy widzi się, że przeciętna emerytura rolnika (mężczyzny) po trzydziestu latach pracy i opłacania składki zdrowotnej (tj. wg danych KRUS przeciętna długość ubezpieczenia, opłacania składki przez rolnika przechodzącego na emeryturę w 2021 r.) wynosi zaledwie 1560 zł na rękę.  Rolnik przechodzący na emeryturę po 40 latach pracy i opłacania składki otrzyma 1626 zł na rękę, a po 50 latach 1756 zł na rękę  - czy można być obojętnym wobec takiego traktowania rolników/emerytów przez władzę? - kiedy minimum socjalne dla emeryta wyliczone przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych wynosi wg cen bieżących ponad 1600 zł.

Szanowni rolnicy/emeryci, proszę zwróćcie uwagę na fakt, że podczas procedowania w Sejmie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, Kluby Parlamentarne Lewicy i PSL wniosły poprawkę  -  wnosząc by emerytura podstawowa równała się najniższej emeryturze minimalnej (tj. 100% a nie 90% jak przyjęto w ustawie po odrzuceniu poprawki przez koalicję PIS-u) - w zał. skan Druk nr 2906-A.  Skutkiem odrzucenia niniejszej poprawki są emerytury niższe o kilkanaście %.  

Pełną odpowiedzialność za odrzucenie przedmiotowej poprawki ponosi Poseł, Min. Rol.  Robert Telus jako Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Sprawozdawca w Sejmie procedowanej ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Przed głosowaniem niniejszej ustawy Poseł Robert Telus posłużył się kłamstwem, twierdząc że ustawa w kształcie proponowanym przez Rząd jest lepsza od  proponowanej przez Lewicę i PSL poprawki - dla Posła Telusa 90% znaczy więcej niż 100% !!! Co taki Poseł jako Min. Rol. może dobrego zrobić dla naszego rolnictwa ? skoro potrafi w Sejmie perfidnie  kłamać przyczyniając się do uchwalenia dla rolników niekorzystnej, niekonstytucyjnej ustawy.

Wobec powyższego wyrażam nadzieję, że znajdą się Parlamentarzyści, którzy dostrzegą rzeczywistą niesprawiedliwość dotykającą emerytów KRUS i w związku z powyższym wniosą o pilną nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie emerytury podstawowej, która w ustawie z 1990 równała się emeryturze minimalnej w ZUS (100 %), a nie jej 90 %.   Przedmiotowa zmiana ustawy powinna zostać niezwłocznie uchwalona i wejść w życie od 1 lipca br. ,  wszak żyjemy w Państwie który szczyci się Konstytucją od ponad 200 lat, a prawa obywateli i zobowiązania władzy wynikające z obecnej Konstytucji należy respektować.

W załączeniu link do artykułów opublikowanych w ppr.pl, które omawiają kwestie bezpodstawnie obniżonych przez KRUS emerytur i niekonstytucyjnych nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
 
 
Z poważaniem

Grzegorz Jedamski" 

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę