1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada - Dzień Zaduszny. To czas refleksji i zadumy, a przede wszystkim czas wspomnień tych, którzy odeszli. Z tej okazji wspominamy wybitnych działaczy rolniczych związków zawodowych oraz polityków zasłużonych dla polskiego rolnictwa, którzy odeszli od nas w ostatnich latach.
Urodzony w czerwcu 1954 r.; absolwent technikum rolniczego, w młodości zawodowo uprawiał boks; pracował w Stacji Hodowli Roślin w Górzynie, a także w PGR w Rzechcinie oraz Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej w Kusicach.
Na scenę publiczną wkroczył na początku lat 90., gdy zaczął występować w imieniu rolników i mieszkańców wsi niezadowolonych z dotykających ich konsekwencji przemian rynkowych. W 1992 r. założył Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, a w 2000 roku partię polityczną - Samoobrona RP. Zasłynął m.in. z organizowania blokad dróg i innych rolniczych protestów.
Czterokrotnie kandydował na urząd prezydenta. Był posłem IV i V kadencji sejmu.
W lutym 1981 r. był jednym z sygnatariuszy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, które były efektem ponad półtoramiesięcznych strajków rolników w południowo-wschodniej Polsce.
W okresie stanu wojennego Ślisz jako przywódca chłopski był wielokrotnie zatrzymywany. Od 1987 r. kierował podziemnymi strukturami NSZZ "S" Rolników Indywidualnych. W grudniu 1988 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Jako reprezentant rolników brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Po 1989 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję wicemarszałka Senatu.
Pośmiertnie (w 2011 r.) odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce". Ponadto Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ustanowił nagrodę im. Józefa Ślisza, która będzie przyznawana od 2017 r. osobom zasłużonym dla polskiego rolnictwa.
Cześć ich pamięci!
red. ppr.pl