Ekologiczne sery kozie, konfitury i miody prezentowane będą na rozpoczynających się w czwartek prestiżowych targach żywności Bite Copenhagen zorganizowanej przez biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kopenhadze. W imprezie weźmie udział 14 polskich producentów żywności ekologicznej.
Wystawcy to firmy zrzeszone w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia” oraz Klastra Podkarpackie Smaki - wynika z informacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kopenhadze. Wśród 14 przedsiębiorstw jest m.in Elena produkująca liofilizaty (suszone próżniowo owoce), gospodarstwo Figa specjalizujące się w wyrobie serów kozich, firma Polska Różna (konfitury) czy Sądecki Bartnik (miody).
Z komunikatu PAIH wynika, że Dania jest perspektywistycznym rynkiem zbytu dla producentów ekologicznych specjałów, ponieważ ich spożycie z szybko rośnie. "W 2016 r. udział produktów ekologicznych w rynku oscylował na granicy 10 proc., a rok później osiągnął najwyższy w skali świata wynik 13,3 proc."- twierdzi szef biura handlowego PAIH w Kopenhadze Łukasz Szymaszek. Dodaje, że statystyczny Duńczyk rocznie wydaje 335 euro na żywność ekologiczną, podczas gdy Polak - 7 euro.
Zauważa też, że Kopenhaga stała się jedną z najważniejszych stolic na gastronomicznej mapie Europy. To tam - jak wylicza - znajduje się 26 restauracji mogących pochwalić się łącznie 31 gwiazdkami Michellin, a tamtejsi szefowie kuchni zachęcają do sięgania po tradycyjne, zdrowe i ekologiczne produkty. Jego zdaniem tamtejsi konsumenci sięgają po tego typu produkty nie tylko ze względu na ich jakość i wartości odżywcze, ale też ekologiczny charakter tamtejszych upraw i hodowli. Rozwój tego sektora jest bowiem jednym z priorytetów polityki gospodarczej duńskiego rządu; zakłada podwojenie powierzchni ekologicznych upraw w kraju.
Szef kopenhaskiego przedstawicielstwa PAIH podkreśla, że targi Bite Copenhagen będą doskonałą okazją zaprezentowania wysokiej jakości polskich produktów, a także nawiązania kontaktów z firmami pośredniczącymi w handlu żywnością. "Duńskie statystyki podają, że import polskiej żywności do Danii w 2017 r. wyniósł niemal 500 mln euro, notując blisko 17 proc. wzrost rok do roku.
Od 2004 r. do 2017 r. wartość eksportu żywności z Polski wzrosła czterokrotnie, a według wstępnych danych Ministerstwa Finansów w 2017 r. osiągnęła rekordowy poziom 27,3 mld euro (wzrost o 12 proc. w relacji rocznej). Ponad 80 proc. eksportu produktów spożywczych z Polski (w ujęciu wartościowym w złotych) trafia do Unii Europejskiej, także Danii.
Bite Copenhagen odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia. Targi towarzyszą forum World Food Summit, organizowanym pod egidą duńskiego Ministerstwa Środowiska i Żywności.
Ewa Wesołowska (PAP)