MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Orlen Południe z dofinansowaniem NCBR na projekt związany z nawozami

8 listopada 2016
Orlen Południe z dofinansowaniem NCBR na projekt związany z nawozami
PAP / Piotr Polak

Orlen Południe, spółka z grupy PKN Orlen, otrzymała dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na opracowanie i wdrożenie biodegradowalnych środków przeciwzbrylających do nawozów sztucznych opartych o surowce pochodzenia roślinnego.

Wartość dofinansowania w ramach programu sektorowego INNOCHEM wyniesie prawie 936 tys. zł przy budżecie całego projektu, który będzie realizowany do lutego 2019 r., szacowanym na ponad 1,6 mln zł - poinformowała spółka Orlen Południe.

W ramach programu INNOCHEM Działanie 1.2 PO IR "Sektorowe programy B+R" wpłynęło 49 wniosków, a do finału przeszło 27 projektów, które ostatecznie otrzymały dofinansowanie.

Projekt Orlen Południe - podzielony na pięć etapów - obejmował będzie m.in. badania przemysłowe oraz prace rozwojowe, które zakończyć mają się uzyskaniem gotowego produktu do komercyjnego wdrożenia. "Dla Orlen Południe będącego obecnie na etapie wdrażania na rynek klasycznego antyzbrylacza opartego o surowce naftowe, nowy środek przeciwzbrylający pozwoli na poszerzenie portfolio w tym segmencie rynku" - podkreśliła spółka.

Orlen Południe zapowiedział jednocześnie, iż "zakłada wdrożenie linii produktów o wysokiej biodegradowalności, jednocześnie cenowo i jakościowo konkurencyjnych w stosunku do dostępnych obecnie na rynku dodatków przeciwzbrylających stosowanych w przemyśle nawozowym, a wytwarzanych z frakcji naftowych".

Celem uruchomionego w 2015 r. przez NCBR we współpracy z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego programu INNOCHEM jest m.in. zwiększenie liczby wdrażanych innowacyjnych rozwiązań dla rodzimej branży chemicznej, czego efektem ma być poprawa pozycji konkurencyjnej na rynkach światowych.

Orlen Południe to podmiot działający od początku 2015 r. po konsolidacji Rafinerii Trzebinia oraz Rafinerii Nafty Jedlicze, należących do grupy kapitałowej PKN Orlen. Spółka, specjalizując się w produkcji biopaliw i biokomponentów, a także oleju opałowego, wytwarza także komponenty dla przemysłu chemicznego, jak np. rozpuszczalniki czy gliceryna stosowana w przemyśle paszowym, a także przy produkcji środków antyzamarzających i antyzbrylajacych.

(PAP)


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę