Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O sytuacji na rynku zbóż w Polsce

19 października 2016
O sytuacji na rynku zbóż w Polsce
MRiRW

Kierownictwo resortu rolnictwa omawiało aktualną sytuację na rynku zbóż i podejmowane w tej sprawie działania.

Według danych GUS zbiory zbóż ogółem (z kukurydzą) w Polsce ocenia się na ok. 29,9 mln t, tj. o 1,9 mln t (7%) więcej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) z mieszankami zbożowymi szacuje się na 25,8 mln t, tj. o 1,1 mln t (5%) więcej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych. Plony zbóż ogółem wyniosą ok. 3,87 t/ha, tj. o 4% więcej niż w ubiegłym roku.

W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła produkcja większości zbóż, w tym najbardziej mieszanek zbożowych i żyta. Produkcja pszenicy i pszenżyta zmalała. Przeciągające się opady deszczu w okresie żniw spowodowały, że podaż ziarna konsumpcyjnego jest znacznie mniejsza niż przed rokiem. W tej sytuacji na rynku krajowym może być poszukiwane ziarno dobrej jakości.

Zgodnie z danymi Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW  na początku października 2016 r. za pszenicę konsumpcyjną przeciętnie uzyskiwano 620 zł/t, średnia cena zakupu żyta konsumpcyjnego wynosiła 521 zł/t, jęczmienia paszowego - 547 zł/t, kukurydzy - 561 zł/t.

W celu poprawę warunków gospodarowania  na rynku zbóż w Polsce podejmowane są liczne działania:

  •      W związku z napływającymi informacjami od uczestników rynku o przywozie do Polski niskiej jakości zbóż z Ukrainy, na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ziarno pochodzące z tego kraju objęte zostało zintensyfikowanymi  i zaostrzonymi kontrolami jakości przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Państwową Inspekcję Sanitarną, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcję Weterynaryjną. Ministerstwo na bieżąco współpracuje w tym zakresie z tymi inspekcjami, a  także ze służbą celną. Na podstawie informacji przekazywanych przez te instytucje szczegółowo monitoruje jakość zbóż sprowadzanych do Polski z Ukrainy.
  •      Z uwagi na to, że wzmożona w ostatnim czasie presja podaży na krajowym rynku zbóż wpływa na kształtowanie się cen w Polsce na niskim poziomie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zabiega na forum UE o zwiększenie ochrony celnej unijnego rynku zbóż. W tej sprawie minister Krzysztof Jurgiel 16 września br. wystosował wniosek do  unijnego komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil`a Hogana. Ograniczenie importu powinno przyczynić się do stabilizacji sytuacji popytowo-podażowej na krajowym rynku i działać wspierająco na ceny ziarna.   
  •      Agencja Rynku Rolnego jest przygotowana do prowadzenia zakupu interwencyjnego zbóż, lecz producenci rolni nie są zainteresowani oferowaniem zbóż do sprzedaży na zapasy interwencyjne UE. Wynika to z faktu, że ceny rynkowe ziarna, choć kształtują się na niskim poziomie, to są wyższe od poziomu ceny interwencyjnej (101,31 euro/tonę). Z tego względu MRiRW na forum UE wnioskuje o podniesienie ceny interwencyjnej zbóż do poziomu zbliżonego do kosztów produkcji co pozwoliłoby na poprawę zarówno sytuacji dochodowej rolników, jak efektywności unijnego mechanizmu interwencji publicznej.

MRiRW


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę