Kierownictwo resortu rolnictwa omawiało aktualną sytuację na rynku zbóż i podejmowane w tej sprawie działania.
Według danych GUS zbiory zbóż ogółem (z kukurydzą) w Polsce ocenia się na ok. 29,9 mln t, tj. o 1,9 mln t (7%) więcej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) z mieszankami zbożowymi szacuje się na 25,8 mln t, tj. o 1,1 mln t (5%) więcej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych. Plony zbóż ogółem wyniosą ok. 3,87 t/ha, tj. o 4% więcej niż w ubiegłym roku.
W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła produkcja większości zbóż, w tym najbardziej mieszanek zbożowych i żyta. Produkcja pszenicy i pszenżyta zmalała. Przeciągające się opady deszczu w okresie żniw spowodowały, że podaż ziarna konsumpcyjnego jest znacznie mniejsza niż przed rokiem. W tej sytuacji na rynku krajowym może być poszukiwane ziarno dobrej jakości.
Zgodnie z danymi Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW na początku października 2016 r. za pszenicę konsumpcyjną przeciętnie uzyskiwano 620 zł/t, średnia cena zakupu żyta konsumpcyjnego wynosiła 521 zł/t, jęczmienia paszowego - 547 zł/t, kukurydzy - 561 zł/t.
W celu poprawę warunków gospodarowania na rynku zbóż w Polsce podejmowane są liczne działania:
MRiRW