Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O nowych propozycjach dla polskiego rolnictwa na spotkaniu z KRIR

11 lipca 2018
O nowych propozycjach dla polskiego rolnictwa na spotkaniu z KRIR
MRiRW

Rozmowa na temat nowych, skuteczniejszych zasad współpracy z organizacjami rolniczymi – na rzecz polepszenia sytuacji polskiego rolnictwa – zdominowała poniedziałkowe spotkanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przedstawicielami Krajowej Rady Izb Rolniczych.

 
Intensyfikacja współpracy z organizacjami

Minister zapowiedział zacieśnianie współpracy z organizacjami rolniczymi. − Krajowa Rada Izb Rolniczych jest dla mnie najważniejszą organizacją reprezentującą wszystkich rolników i jedyną, która ma prawo wypowiadać się w imieniu wszystkich rolników. KRIR będzie dla mnie partnerem do rozmów – powiedział minister Ardanowski.

 

Szef resortu podkreślił, że będzie kontynuował współpracę ze wszystkimi organizacjami rolniczymi. Jednak oczekuje na merytoryczne postulaty, poparte wiedzą i głęboką analizą tematu. Zaznaczył, że oczekuje na propozycje, jak zdaniem rolników powinien funkcjonować samorząd rolniczy i jaki kształt powinna mieć ustawa o izbach rolniczych.

 

− Chcę korzystać z wiedzy członków i pracowników KRIR. Nie będzie to jedynie konsultowanie decyzji, ale wspólne wypracowywanie i podejmowanie decyzji – powiedział minister. Podkreślił, że chciałby, aby wspólna praca MRiRW oraz izb rolniczych opierała się na roboczych spotkaniach z pracownikami MRiRW, którzy są ekspertami w danej dziedzinie.

 

Plan działań dla polskiego rolnictwa

Jan Krzysztof Ardanowski poinformował przedstawicieli KRIR uczestniczących w dzisiejszym spotkaniu o tym, że ma przygotowany plan działań na rzecz poprawy funkcjonowania polskiego rolnictwa.

− Zmiany, które zaproponuję będą szły w kierunku zwiększenia możliwości uzyskiwania przez rolników dochodów z rynku, z tego co produkują i sprzedają. Rolnicy powinni otrzymywać godziwe wynagrodzenie, pozwalające na utrzymywanie gospodarstwa z produkcji.

Minister podkreślił, że nadal będzie starał się o wsparcie publiczne, zarówno ze środków unijnych, jak i krajowych. Jednak powinno być ono jedynie uzupełnieniem dochodów rolniczych.

− Moje propozycje będą miały na celu udrożnienie dostępu do rynku, szukanie nowych rynków zbytu. Moi poprzednicy sporo zrobili. Ten proces otwierania oraz poszukiwania nowych rynków trwa i będzie bardzo zintensyfikowany – podkreślił minister. Dodał, że prace te będą się opierały na współpracy z polskimi ambasadami. Ważnym punktem będzie pomoc małym firmom w dostępie do zagranicznych rynków.

W przygotowanym przez ministra planie działań ważne miejsce zajmuje także przetwórstwo i jego współistnienie z produkcją rolną. Minister przyznał, że zna liczne problemy rolników związane z współpracą z firmami przetwórczymi i też będzie starał się te kwestie rozwiązywać.

ASF

Minister zobligował KRIR do współpracy w ramach akcji informacyjnych dotyczących zwalczania ASF. Podkreślił, że to także na barkach organizacji rolniczych spoczywa chociażby obowiązek prostowania nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach, na temat produkcji przetworów mięsnych z wykorzystaniem mięsa z terenów zagrożonych ASF.

Szef resortu rolnictwa poinformował także, że będzie zabiegał – wspólnie z ministrem rolnictwa Litwy – o zgodę Komisji Europejskiej na zmianę w kwestii wykorzystywania do produkcji żywności mięsa zdrowych świń z terenów objętych restrykcjami w związku z zagrożeniem ASF.

Minister podkreślił, że prace nad zwalczaniem ASF w Polsce będą także polegały na większej współpracy z kołami łowieckimi i to będzie się starał wypracować.

Susza i ubezpieczenia

Podczas dyskusji poruszony został także problem suszy, z którą borykają się rolnicy. Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że podstawą do wypłaty jakichkolwiek odszkodowań będzie oszacowanie strat i o to rolnicy musza bezwzględnie zadbać. Minister poinformował, że trwają prace nad nowym systemem szacowania strat w rolnictwie. Będzie on w głównej mierze oparty na zdjęciach satelitarnych, ograniczając wizyty komisji szacujących straty w gospodarstwach jedynie do sytuacji szczególnie skomplikowanych. W kontekście strat spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi minister zwróciła uwagę na konieczność upowszechnienia ubezpieczeń rolniczych. Poprosił przedstawicieli KRIR o pochylenie się nad tym tematem w celu wypracowania przepisów, które będą wprowadzały obowiązkowe ubezpieczenia w produkcji rolnej.

Podczas poniedziałkowego spotkania minister Jan Krzysztof Ardanowski wielokrotnie podkreślał konieczność współpracy z organizacjami rolniczymi i deklarował swój, a także pracowników resortu, udział w wypracowywaniu rozwiązań na rzecz polskiego sektora rolno-spożywczego.

– Chcę do współpracy nad nową wizją rolnictwa zaprosić moich kolegów rolników, gdyż czuję się ich przedstawicielem w rządzie.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...

Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski przekazał 18.11.2024 pod...

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 są niezbędne dla naszego zdrowia, a ich supleme...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę