MERCOSUR1
TSW_XV_2025

O mleczarstwie po twardym brexicie

6 września 2019
O mleczarstwie po twardym brexicie
MRiRW

– Tylko dobrze zorganizowana i lojalna wobec siebie spółdzielczość może tego typu kryzysy przetrwać z jak najmniejszymi stratami, a nie w oderwaniu od rolników urzędnicy, którzy nie traktują poważnie swojego właściciela, swojego pracodawcy. Źle funkcjonująca spółdzielczość w oderwaniu od rolników nie jest żadnym rozwiązaniem - z naciskiem podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas sesji pt. „Brexit i jego skutki dla europejskiego mleczarstwa” w ramach 17 Międzynarodowego Forum Mleczarskiego, które odbywa się w Serocku.

– To czy polskie mleczarstwo wyjdzie obronną ręką będzie zależało od współpracy całej branży, od współpracy, a nie konkurencji na rynkach zewnętrznych i ścisłej współpracy z rolnikami – dodał minister.

– Dzisiejsze forum odbywa się w bardzo ciekawym i ważnym momencie. W międzynarodowym gronie specjalistów możemy wymienić poglądy na temat branży mlecznej po bezumownym brexicie – stwierdził minister.

W jego ocenie odbyła się bardzo ciekawa dyskusja w międzynarodowym gronie specjalistów, w której zastanawiano się nad sytuacja europejskiego mleczarstwa po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a zwłaszcza po wyjściu bezumownym.

– Pojawiają się czarne chmury nad tą branżą w przypadku twardego brexitu. Wielka Brytania stanie się krajem trzecim – zwrócił uwagę polski minister rolnictwa.

Minister Ardanowski podkreślił, że nie ma wątpliwości, że Anglicy przeanalizowali możliwości zaopatrzenia w żywność, gdyż są krajem zależnym od jej importu. W ocenie ministra mogą ten import z UE zastąpić importem chociażby z byłych swoich kolonii, czy krajów zależnych.

– Anglicy mogą sobie poradzić, mają wielkie marki znane na całym świecie, w przeciwieństwie do nas, którzy takich marek jako Polska nie mamy i rozpoznawalność jest znikoma – zwrócił uwagę minister.

Według ministra aby to zmienić niezbędna jest współpraca, przede wszystkim na rynkach międzynarodowych, a nie polsko-polka rywalizacja.

– Bezumowny brexit jest dużym problemem, bo możemy szybko nie znaleźć nowych, dużych rynków zbytu. Takich rynków, zdolnych zapłacić za europejską żywność nie ma – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister Ardanowski zwrócił również uwagę, że twardy brexit oznacza nadwyżki mleka  i jego przetworów na rynku europejskim.

- To rodzi nowe wyzwania i tą sprawą musi zająć się Komisja Europejska. Niezbędne będą mechanizmy osłon finansowych, zwłaszcza w pierwszym okresie – podkreślił minister.

Skandalem nazwał ministrów brak zakupów u polskich rolników i importowanie mleka do przetwórstwa.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę również na kłopoty związane z suszą, ale zapewnił, że pomoc suszowa będzie udzielona tak, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę