Od 5 czerwca wejdą w życie zaktualizowane przepisy o bezcłowym i bezkontyngentowym handlu produktami rolnymi z UE, które będą obowiązywać przez rok. Kwoty zostały ustalone dla niektórych produktów rolnych na podstawie średnich zbiorów w drugiej połowie 2021 r. i 2022–2023 o czym informuje resort rolnictwa Ukrainy.
Z tej okazji w Brukseli odbywa się spotkanie wyjaśniające Komisji Europejskiej i Ukrainy oraz Mołdawii.
Mołdawii w sprawie wdrożenia oficjalnego przeglądu w ramach negocjacyjnego rozdziału 13 "Rybołówstwo i gospodarka wodna". Na czele ukraińskiej delegacji stoi wiceminister polityki rolnej i żywności Witalij Gołownia.
Wiceminister zaznaczył, że w 2023 roku Ukraina przeprowadziła już wstępną ocenę stanu wdrażania prawa UE w ramach tej sekcji negocjacyjnej.
Witalij Gołownia zaznaczył, że Ukraina podjęła wiele kroków w celu zreformowania rybołówstwa. Wśród głównych osiągnięć Vitaliy Golovnya zwrócił uwagę na określenie strategicznego kierunku rozwoju branży, kładąc podwaliny pod cyfryzację procesów zarządzania przemysłem, upraszczając procedury prowadzenia działalności rybackiej i usuwając cień branży. Stworzono również warunki do stworzenia systemu zwalczania nielegalnych, nieodpowiedzialnych i niekontrolowanych połowów na wzór europejski oraz ulepszonego systemu gromadzenia danych w dziedzinie akwakultury.
"Zwracamy szczególną uwagę na wprowadzenie mechanizmów identyfikowalności wodnych zasobów biologicznych, reformę systemów nauki o rybołówstwie i gromadzenia danych o rybołówstwie, kontrolę rybołówstwa, stworzenie warunków do przyciągnięcia inwestycji w akwakulturę itp." – powiedział wiceminister.
Mówił również o współpracy międzynarodowej w zakresie zarządzania rybołówstwem na wodach morskich przyległej jurysdykcji. W szczególności włączenie Ukrainy do regionalnego systemu zarządzania rybołówstwem na Morzu Czarnym oraz członkostwo w Generalnej Komisji ds. Rybołówstwa Morza Śródziemnego (SCRS).
Vitaliy Golovnya podziękował stronie europejskiej za niezachwianą solidarność, za pomoc ekspercką, doradczą i finansową, która pozwala na szybkie wdrożenie zmian jakościowych w branży.
Dla porównania: Spotkania wyjaśniające Komisji Europejskiej są częścią procesu sprawdzania zgodności ustawodawstwa Ukrainy jako kraju kandydującego do członkostwa w UE.
W dniach 25-26 kwietnia 2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie wyjaśniające do sekcji 11 "Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich". Sekcja 12 "Bezpieczeństwo żywnościowe, polityka weterynaryjna i fitosanitarna" – 29-30 kwietnia 2024 r.
Po tych spotkaniach Ukraina jest zobowiązana do przedstawienia swoich postępów w każdej z sekcji. Na podstawie tych prezentacji Komisja dokona przeglądu prawodawstwa i przedstawi konkretne zalecenia.
Do nowych przepisów odniósł się p.o. ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki podczas swojego przemówienia na konferencji GRAIN UKRAINE.
Dotyczy to sześciu rodzajów produktów: cukru, jaj, drobiu, kukurydzy, zbóż, miodu.
W przypadku eksportu cukru do UE kontyngent kształtuje się na poziomie 262 tys. ton. tony zostały już wyczerpane.
"Od 1 czerwca rząd wprowadził zerową kwotę na cukier, która będzie obowiązywała do końca roku. Ale ukraińscy producenci rolni nadal eksportują cukier do krajów afrykańskich, na Bliski Wschód i do Wielkiej Brytanii" – powiedział Taras Wysocki.
Ogólnie rzecz biorąc, według niego produkcja cukru na potrzeby konsumpcji krajowej jest wystarczająca.
Podkreślił, że UE jest największym partnerem handlowym Ukrainy. W 2023 r. ok. 60% produktów rolnych zostało wyeksportowanych do krajów UE.
Pełniący obowiązki ministra powiedział również, że wkrótce wejdą w życie przepisy, które zapewnią mechanizmy przejrzystego i nieskrępowanego eksportu.
"Nowe zmiany legislacyjne przewidują ustanowienie cen minimalnych na eksport zbóż i nasion oleistych, orzechów i miodu. Ponadto SAR uruchomi system identyfikowalności wytwarzanych produktów. Ministerstwo Polityki Agrarnej opracowuje algorytm wdrażania zmian, który zostanie opublikowany do publicznej dyskusji" – podkreślił Taras Wysocki.
Na przykład. Konferencja GRAIN UKRAINA to format dyskusji z udziałem kluczowych graczy na światowym rynku rolnym, który zapewnia wysoki poziom dyskusji i networkingu. Istnieje od 2016 roku.
oprac, e-mk, ppr.pl