Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niestabilny rynek jaj w Iranie

29 grudnia 2017
Niestabilny rynek jaj w Iranie

Niedobór jaj na irańskim rynku wewnętrznym wywiera silną presję na wzrost ich cen. Głównym powodem tak trudnej sytuacji rynkowej jest grypa ptaków, zwłaszcza w czterech prowincjach będących zagłębiem produkcyjnym. Ocenia się, że w  Iranie zlikwidowano już z tego powodu około 16 mln ptaków. Szacunki poniesionych w sektorze strat sięgają rzędu  477,5 mln dolarów.

Jak podaje Financial Tribune po wybuchu epidemii irańskie Ministerstwo Rolnictwa wydało  pozwolenia na import 20 000 ton jaj w ramach niższych stawek celnych. Wydłużono obowiązywanie obniżonej  taryfy celnej dla jaj do 20 marca 2018 roku. Financial Tribune powołując się na wypowiedź  irańskiego wiceministra rolnictwa donosi, że z Turcji zaimportowano 130 000 ton jaj i zapowiedziano dalszy przywóz. Zdaniem przedstawicieli rządu powinno to wpłynąć na częściową stabilizację rynku wewnętrznego. Jednak miejscowe organizacje drobiarskie wyrażają mniejszy optymizm wobec skuteczności  tych działań i przewidywanego spadku cen jaj z uwagi na wysokie kursy walutowe.

Iran jest jednym z największych producentów jaj spożywczych na świecie. Według rzecznika irańskiego rządu  w kraju rocznie zużywa się 900 tysięcy ton jaj, a moce produkcyjne przekraczają 1,3 mln ton. W ubiegłym roku kraj ten wyeksportował 40 000 ton jaj i był to wolumen wywozu o 55 000 ton niższy niż w roku poprzednim. Tak duży spadek sprzedaży zagranicznej spowodowała ubiegłoroczna epidemia grypy ptaków w Iranie. Już na początku grudnia Irak i Afganistan wprowadziły zakaz wwozu jaj i mięsa z Iranu na swoje rynki.

Z uwagi na straty pogłowia poniesione w wyniku walki z grypą ptaków i utratę  rynków eksportowych szacuje się, że w tym roku (licząc od 21 marca) irański eksport jaj  nie będzie wyższy niż 50 000 ton.

Producenci drobiu w Iranie odczuli dotkliwe skutki grypy ptaków w ubiegłorocznym sezonie  (marzec 2016-2017). Epidemia dotknęła 24 prowincje, a jej konsekwencją był ubój około 12 milionów ptaków.

Problem epidemiologiczny odbił się także mocno na irańskich eksporterach mięsa brojlerów kurzych. Z powodu epidemii zeszłoroczny eksport był niższy o 37,5 procent osiągając poziom około 50 000 ton.  Iran jest jednym z największych producentów mięsa kurcząt rzeźnych na świecie - rocznie produkuje ponad 2 mln ton mięsa kurcząt.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę