Rząd Ghany ogłosił, że rozpoczyna proces „drastycznego ograniczania importu mięsa drobiowego”. Zgodnie z zapowiedziami urzędników intencją programu jest „ograniczenie importu drobiu do Ghany do zera procent w najkrótszym możliwym czasie”. Zanim jednak zostaną wdrożone jakiekolwiek działania ministerstwo, które odpowiada za sprawy rolne w Ghanie, zamierza przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne.
Analitycy podkreślają, że zapowiedzi rządu Ghany mogą okazać się nierealizowalne. W tym kontekście mówi się, że miejscowa produkcja kurcząt rzeźnych zaspokaja jedynie 25 procent popytu wewnętrznego, a pozostałe 75 procent jest importowane. Według szacunków, w Ghanie produkuje się około 35 tys. ton mięsa kurcząt rzeźnych, a import do tego kraju wynosi 158 tys. ton.
W ewentualnym zwiększeniu lokalnej produkcji drobiu w Ghanie maja pomóc Holendrzy, którzy poprzez swojego ambasadora zadeklarowali transfer technologii oraz wsparcie inwestycyjne.
Przypomnijmy, że Ghana jest trzecim pod względem wielkości odbiorcą eksportu drobiu z Unii Europejskiej. Do tego kraju trafia między innymi polskie mięso (bezpośrednio oraz reeksportowane z niektórych krajów europejskich).
W 2017 roku do Ghany wyjechało z Unii Europejskiej 138 tys. ton drobiu. Był to wzrost o 76 procent w porównaniu z rokiem 2016.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz