Na obszarze planowanego rezerwatu „Reliktowa Puszcza Karpacka” już na początku 2018r. może rozpocząć się proceder znany z Puszczy Białowieskiej. Unikatowe na skalę Europy tereny Nadleśnictwa Bircza, są obok Białowieży jednymi z ostatnich dobrze zachowanych lasów naturalnych, o cechach pierwotnej puszczy. Już tylko jeden podpis dzieli je od zezwolenia na intensywną wycinkę. Fundacja WWF Polska, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wręczyły dziś w Ministerstwie Środowiska list do Jana Szyszki, wzywający do podjęcia wszelkich działań zmierzających do przestrzegania prawa i ochrony przyrody tamtejszych lasów. Organizacje stanowczo sprzeciwiają się przyjęciu Planu Urządzenia Lasu dla nadleśnictwa Bircza na lata 2017-2026 w obecnej formie, gdyż istnieje obawa, iż wykonany on będzie niezgodnie z polskim i unijnym prawem.
„Przyjęcie obecnie dyskutowanego Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Bircza na lata 2017-2026, obejmującego obszary Natura 2000: Ostoja Przemyska, Ostoja Góry Słonne oraz Pogórze Przemyskie i Góry Słonne, na których projektowane jest utworzenie Turnickiego Parku Narodowego, może naruszyć prawo unijne - Dyrektywę w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych, dzikiej fauny i flory oraz Dyrektywę w sprawie ochrony dzikiego ptactwa. Biorąc pod uwagę dotychczasowy proces przygotowywania PUL Bircza - Puszcza Karpacka może stać się kolejnym obszarem sporu między ministrem Szyszko a Komisją Europejską.” - mówi Dariusz Gatkowski, ekspert WWF Polska.
„Reliktowa Puszcza Karpacka” to serce planowanego Turnickiego Parku Narodowego, to również robocza nazwa rezerwatu przyrody, o którego utworzenie wnioskowały WWF Polska i Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze. Jeden z najlepiej zachowanych, ciągle niedostatecznie chronionych fragmentów dawnej Puszczy Karpackiej, znajduje się kilkanaście kilometrów na południe od Przemyśla. Według ekspertów, obszar ten powinien nie tylko być wyłączony z wycinki, ale też objęty odpowiednią ochroną.
Puszczę Karpacką charakteryzują wyjątkowe walory przyrodnicze, jest najważniejszą w Polsce ostoją chronionych zwierząt: rysia, wilka, żbika, sóweczki i wielu gatunków ptaków oraz jedynym miejscem występowania krajowej populacji niedźwiedzia. W Polsce żyje jedynie ok. 200 rysi, 110 niedźwiedzi i 1300 wilków, dlatego ochrona ich siedlisk powinna być niepodważalnym priorytetem.
„Puszcza Karpacka jest jedynym miejsce w Polsce, w którym żyją wszystkie trzy największe drapieżniki: niedźwiedź, ryś i wilk. Obok Puszczy Białowieskiej to drugi taki kompleks leśny, który posiada najlepiej zachowane lasy naturalne w Polsce i Europie. Na terenie projektowanego rezerwatu „Reliktowa Puszcza Karpacka”, na obszarze 8 tys. ha zinwentaryzowano około 6 tys. drzew o wymiarach pomnikowych. Monumentalnych rozmiarów buki, jodły, dęby, lipy i jawory pełnią bardzo ważną rolę w kształtowaniu środowiska przyrodniczego niezbędnego dla życia wielu rzadkich gatunków.” – mówi Stefan Jakimiuk, ekspert WWF Polska.
„Podpisanie przez Ministra Środowiska Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Bircza na lata 2017-2026 w obecnej formie, bez przeprowadzenia odpowiedniej oceny oddziaływania na środowisko i uwzględnienia danych przyrodniczych, podobnie jak w przypadku Puszczy Białowieskiej, będzie oznaczać złamanie polskiego i unijnego prawa. Prawie połowa reliktowych, najcenniejszych, drzewostanów skupiona jest na obszarze projektowanego rezerwatu. Efektem przyjęcia PUL-u będzie ich stopniowa zagłada.” - mówi Radosław Michalski z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.
Ochrona najcenniejszych fragmentów Puszczy Karpackiej poparta jest przez ponad 100 tys. Polaków, którzy podpisali się pod petycją „SOS Karpaty” – apelem WWF Polska oraz Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze do polskich władz podjęcie zdecydowanych działań na rzecz ich pełnej i rzetelnej ochrony.
WWF Polska i Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze wzywają Ministerstwo Środowiska do rozpoczęcia dialogu z organizacjami przyrodniczymi i wspólnej pracy nad rozwiązaniami najlepszymi dla odpowiedniej ochrony Puszczy Karpackiej, zgodnymi z wymaganiami prawa polskiego i międzynarodowego.
Pismo jest dostępne tutaj: https://wwf.pl/sites/default/files/2017-12/2017-12-13_pismo_WWF_Reliktowa_Puszcza_Karpacka_podpis.pdf
O WWF:
WWF jest jedną z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Działając od ponad 55 lat w ponad 150 krajach, WWF przyczynił się do ochrony wielu ginących gatunków zwierząt oraz cennych przyrodniczo miejsc na świecie.
W Polsce WWF działa na rzecz ochrony rzek, lasów oraz zagrożonych gatunków, m.in. wilków, rysi, niedźwiedzi, a także żyjących w Morzu Bałtyckim fok i morświnów. WWF Polska prowadzi też działania edukacyjne i promuje rozwiązania prawne, które mogą pomóc w powstrzymaniu zmian klimatu. WWF od lat walczy również z przemytem zwierząt i nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami.
Więcej informacji na stronie: www.wwf.pl.
infowire.pl