MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Nawożenie dolistne rzepaku jesienią

12 października 2024
Nawożenie dolistne rzepaku jesienią

fot.Osadkowski_nawożenie-dolistne-rzepaku-jesienią

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełnieniem nawożenia podstawowego. W wysoko plonujących odmianach, oprócz nawożenia borem, rekomendowane jest dostarczenie intensywnie rosnącym roślinom makroelementów. Warto również zastosować innowacyjne rozwiązania wzmacniające tkanki roślinne oraz wpływające korzystnie na zdrowotność łanu.

Nawożenie borem to standard

Rzepak ozimy jest jedną z roślin uprawnych bardzo wrażliwych na niedobór boru. Niewystarczające odżywienie tym mikroelementem w okresie jesiennym powoduje ograniczenie wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego oraz zmniejszenie dynamiki tworzenia biomasy.

Aplikacja boru w nawozie dolistnym jest koniecznością, ponieważ większość gleb w Polsce ma bardzo niską zwartość tego mikroelementu. Dane literaturowe wskazują, że rzepak może pobrać w trakcie sezonu wegetacyjnego ponad 500 g boru na hektar uprawy.

W związku z tym zalecane jest zastosowanie jesienią dawki 1 kg/ha OSD Bor w fazie od 4 do 6 liści właściwych rzepaku, która dostarcza roślinom 160 g boru.

NPK też w formie nawozów dolistnych

Podstawą nawożenia NPK w okresie jesienny powinny być nawozy stosowane przed siewem rzepaku ozimego. Jednak intensywnie rosnące roślin wymagają wsparcia w formie nawożenia dolistnego. Rzepak w okresie jesiennym powinien wytworzyć nawet do 12 liści przy dużej ilości biomasy nadziemnej. Do tego potrzebuje odpowiedniej ilości łatwo dostępnych makroelementów. ALFA Makro zaopatruje roślin w łatwo przyswajalny azot, fosfor i potas.

Dodatkowo nawóz zwiększa dynamikę przyrostu biomasy nadziemnej i systemu korzeniowego oraz poprawia gospodarkę wodną rośliny, co pośrednio przekłada się na zwiększenie zimotrwałość uprawy.

Utrzymanie potencjału plonowania

Rzepak ozimy jest rośliną uprawną o najdłuższym okresie wegetacji, w trakcie którego narażony jest na stres abiotyczny i biotyczny. Dlatego też wymaga zastosowania wszystkich rozwiązań, które ograniczą negatywne odziaływanie czynników środowiskowych na genetyczny potencjał plonowania.

Barrier Si-Ca dzięki zastosowaniu specjalnej formułu połączenia krzemu i wapnia odziałuje wielokierunkowo na rośliny rzepaku wpływając korzystnie na ich wzrost i wigor. W efekcie czego rośnie odporność roślin na stres abiotyczny i biotyczny.

IonBlue — bioaktywne jony miedzi i siarki

Rośliny z rodziny kapustowatych, do których należy rzepak ozimy mają duże potrzeby pokarmowe ma siarkę. Zasadniczo jest ona pobierana z gleby przez system korzeniowy. Jednak dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii produkcji IonBlue, może być też dostarczona do liści w formie bioaktywnych jonów. Dostarczane są one od razu do miejsca największego zapotrzebowania.

Zawarte w IonBlue jony miedzi i siarki pełnią funkcję nawozową dostarczając w miejscu największego zapotrzebowania składniki pokarmowe, które mogą być od razy włączone w procesy fizjologiczne.

Działanie fitosanitarne miedzi i siarki jest znane od setek lat. Jednak dotyczyły one działania kontaktowego na powierzchni roślin, które jest nietrwałe. Natomiast bioaktywne jony miedzi zawarte w IonBlue wykazują działanie systemiczne, co znacznie przedłuża działanie fitosanitarne.

Zwiększ wykorzystanie nawozów dolistnych

Nawozy dolistne z firmy Osadkowski charakteryzują się bardzo wysoka funkcjonalnością. Jednak można zwiększyć korzystny wpływ nawożenia dolistnego na uprawę, stosując w trakcie przygotowania cieczy opryskowej Inex-A. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe, w efekcie czego zwiększa się powierzchnia styku kropli cieczy opryskowej i blaszki liściowej. Umożliwia szybsze wnikanie składników nawozu do liści i ich przenoszenie w obrębie rośliny. Inex-A pełni funkcję penetrantu - jest to szczególnie przydatne, gdy roślina wytarza grubą warstwę kutykuli (jak rzepak), którą Inex-A rozluźnia, przyspieszając pobieranie nawozu.

Jesienne nawożenie dolistne od firmy Osadkowski

 

Jesienne nawożenie dolistne od firmy Osadkowski

Wszystkie produktu tworzące technologię jesiennego nawożenia dolistnego rzepaku i wzmocnienia tkanek zostały przebadane na polach doświadczalnych. Efekt działania technologii widoczny był w okresie jesiennym, jak i wczesną wiosną w trakcie wznowienia wegetacji. Rośliny rzepaku ozimego były w lepszej kondycji po zimie i szybciej regenerowały rozetę liściową.

Więcej o nawozach dolistnych z firmy Osadkowski możesz dowiedzieć TUTAJ

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Mamy zarzut, że KE kupuje pozytywne opinie, a to jest skandal na miarę wywróceni...

Troska o jakość oraz bezpieczeństwo wielu produktów z rozmaitych branż wymaga st...

Jak poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w trakcie LV Pride of Polan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę