europejskie forum rolników 2025

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) – z planem naprawczym

26 lutego 2025
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) – z planem naprawczym

Liczne kontrole i audyty przeprowadzane na przestrzeni ostatnich dwóch lat w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju zidentyfikowały problemy i nieprawidłowości, z którymi musiała zmierzyć się instytucja. Dyrekcja NCBR podjęła zdecydowane działania prowadzące do odzyskania dobrego imienia oraz odbudowania zaufania społecznego. Wśród nich – przygotowanie i wdrożenie planu naprawczego oraz opracowanie nowej strategii instytucji. Na 2025 rok zaplanowano też szerokie działania z zakresu wsparcia dla przedsiębiorców i naukowców w realizacji innowacyjnych projektów. 

- Pojawiające się w mediach publikacje opisywały wykryte nieprawidłowości i próby wyłudzenia środków. Moją rolą jako szefa instytucji było zaadresowanie wszystkich istniejących problemów oraz wypracowanie trwałych rozwiązań – wskazał prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Chciałbym pokazać też drugą stronę medalu - NCBR to instytucja ekspercka, wyspecjalizowana we wspieraniu działalności innowacyjnej, prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych przez polskich przedsiębiorców i naukowców. Przez niemal 18 lat działalności zbudowała pozycję, autorytet i wsparła szerokie grono blisko 20 tys. beneficjentów realizujących przyszłościowe projekty. Inwestuje Fundusze Europejskie nieprzerwanie od Perspektywy UE na lata 2007-2013. To konkretna wiedza i doświadczenie ludzi tworzących NCBR.

Podejmowane przez dyrekcję Centrum działania są zgodne z zaleceniami organów kontrolnych oraz Komisji Europejskiej. Kierownictwo ściśle współpracuje z nadzorującym ją Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, odpowiedzialnym za wdrażanie w Polsce Funduszy Europejskich.  

Plan naprawczy

Głównym celem planu naprawczego NCBR jest usunięcie problemów i nieprawidłowości wskazanych w dotychczasowych kontrolach i audytach oraz zbudowanie mechanizmów minimalizujących ryzyko ponownego ich wystąpienia w przyszłości, w tym naprawa negatywnych zjawisk wskazanych przez instytucje kontrolne. Dokument ma również zapewnić właściwą organizację działalności Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pod kątem jego zadań ustawowych. Działania służą eliminacji pola do nadużyć, zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania Centrum oraz najwyższych standardów obsługi jego Wnioskodawców i Beneficjentów, tak aby nikt nie miał wątpliwości, że ocena nowatorskich projektów czy wydatkowanie środków odbywa się w sposób uczciwy, rzetelny, bezstronny i transparentny.

- Plan naprawczy NCBR implementuje rekomendacje europejskich i krajowych organów kontrolnych. Dokument ma charakter wieloletni i kaskadowy, zakłada realizację działań krótko- i długoterminowych, przywracających zaufanie do instytucji. Przewiduje m.in. uszczelnienie i usprawnienie procedur, transformację cyfrową, a także niezbędne zmiany o charakterze zarządczym, kontrolnym i strukturalnym – tłumaczy Bożena Lublińska-Kasprzak, pierwsza zastępczyni dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Strategia na miarę przyszłości

Strategia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed instytucją i jej otoczeniem, które przekładają się na konieczność sprawnego dostosowania działalności Centrum do nowych warunków. Ekosystem innowacji uległ istotnym zmianom, zmierzającym w kierunku znaczącego rozproszenia – co sprawiło, że Centrum stało się tylko jednym z jego wielu ogniw. Jasno wytyczone wieloletnie kierunki działań, dzięki przeprowadzeniu zaplanowanych zmian i wykorzystaniu mocnych stron NCBR, przyczynią się do rozwoju polskiej innowacyjności.

Przede wszystkim planujemy skupić się na szerokiej ofercie wsparcia, odpowiadającej na potrzeby interesariuszy i zgodnej ze zmieniającym się otoczeniem. Aby to osiągnąć, musimy zwiększyć naszą skuteczność operacyjną oraz stopień cyfryzacji instytucji. W szerszej perspektywie, poprzez intensyfikację działań w ekosystemie innowacji, zbudujemy liczący się ośrodek wiedzy i kompetencji – powiedziała Magdalena Kołodziejska, druga zastępczyni dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zakładane kierunki działania NCBR to przede wszystkim:

  • wzmocnienie roli Centrum we wspieraniu realizacji kluczowych dla państwa strategicznych projektów i rozwoju nowoczesnych technologii oraz inicjowanie działań prowadzących do wzrostu innowacyjności;
  • skoncentrowanie na perspektywicznych obszarach i dostosowanie oferty programowej do wyzwań społeczno-ekonomicznych oraz wypracowanie specjalizacji działania, położenie nacisku na komercjalizację wyników finansowanych prac B+I;
  • zbudowanie mocnej pozycji NCBR w ekosystemie innowacji jako centrum kompetencji oraz ścieżek współpracy z innymi organizacjami w celu efektywnego wsparcia beneficjentów i komercjalizacji;
  • wzmacnianie współpracy środowiska naukowego z biznesem;
  • wzrost dojrzałości organizacyjnej;
  • wykorzystanie synergii działań w organizacji w celu efektywnego wsparcia beneficjentów.

Zgodnie z przyjętymi celami, do 2030 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju stanie się najważniejszą ze względu na skalę działania agencją finansującą prace badawczo-rozwojowe w Polsce, wyławiającą najlepsze pomysły i wspierającą strategiczne rozwiązania przyszłości. Będzie to efektywna instytucja transferu wiedzy oraz środków do polskiej gospodarki i nauki, aktywna także w środowisku międzynarodowym. Jednocześnie, NCBR chce być zaufanym partnerem dla środowisk naukowych i biznesowych. Wykorzystując potencjał swoich ekspertów, NCBR stanie się centrum wiedzy o innowacjach.

Wsparcie przedsiębiorców i naukowców w 2025 roku

2025 rok obfitował będzie w liczne konkursy i inicjatywy skierowane do środowiska naukowego oraz do przedsiębiorców. Na ich wsparcie NCBR przeznaczy łączny budżet 4,5 mld zł w ramach 40 konkursów oraz planuje dodatkowe 1,8 mld zł w ramach nowej inicjatywy STEP.

Ze środków największego programu wsparcia polskich przedsiębiorców - Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Centrum zrealizuje dwa nabory w ramach konkursu Ścieżka SMART dla konsorcjów, nabór Ścieżka SMART na projekty na rzecz dostępności oraz ogłosi dwa konkursy Seal of Excellence – środowisko sprzyjające innowacjom. Z kolei w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, którego odbiorcami są uczelnie, NCBR zrealizuje nabory Doskonałość dydaktyczna, Kształcenie na potrzeby gospodarki oraz Wzmocnienie potencjału administracyjnego uczelni.

W tym roku planowana jest realizacja również całkowicie nowej inicjatywy - mechanizmu finansowania STEP (Strategic Technologies for Europe Platform), czyli Platformy na rzecz Technologii Strategicznych dla Europy. To inicjatywa Komisji Europejskiej, by wesprzeć wiodącą pozycję Europy w dziedzinie technologii krytycznych. STEP przeznaczony będzie dla projektów dotyczących rozwoju technologii krytycznych, wytwarzania technologii krytycznych oraz ochrony i wzmacniania łańcuchów wartości. STEP koncentruje się na trzech sektorach: technologie cyfrowe, czyste i zasobooszczędne technologie oraz biotechnologie. Działanie realizowane będzie dzięki środkom z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Oprócz sprawdzonych formatów programów strategicznych, NCBR planuje również zaktualizowaną formułę programu INFOSTRATEG oraz realizację zupełnie nowych programów jak AGROSTRATEG dla sektora rolno-spożywczego oraz NUKLEOSTARTEG wspierający badania naukowe i prace rozwojowe w sektorze energetyki jądrowej.

Więcej informacji nt. realizowanych działań znaleźć można na stronie internetowej: gov.pl/ncbr

 ***

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową łączącą świat nauki i biznesu. Tworzy odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR realizuje szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa. NCBR pełni także rolę Instytucji Pośredniczącej w programach Unii Europejskiej: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. 

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W związku z wykryciem ognisk pryszczycy na terenie Słowacji i Węgier oraz ryzyki...

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa wprowadzająca szeroko zak...

Państwa członkowskie UE zdecydowaną większością głosów zatwierdziły dzisiaj cła ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę