Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nagrody Gospodarcze Europejskiego Kongresu MŚP 2024 przyznane

4 listopada 2024
Nagrody Gospodarcze Europejskiego Kongresu MŚP 2024 przyznane

fot.Materiał prasowy EKMŚP_nagrodzeni

W pierwszym dniu 14. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, odbyła się coroczna Gala Społeczności Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Podczas wydarzenia integrującego środowisko śląskich przedsiębiorców przyznane zostały Nagrody Gospodarcze Kongresu.

Booksy, czyli rewolucja w branży beauty

Jednym z laureatów tegorocznej Nagrody Gospodarczej Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest firma Booksy - polski start-up założony w 2014 roku przez Konrada Howarda i Stefana Batorego jako platforma służąca do rezerwowania wizyt w salonach urody. Idea Booksy opiera się na połączeniu tradycyjnych dostawców sektora beauty ze światem cyfrowym i służy dziś nie tylko do rezerwowania wizyt online. Pomaga również salonom w zarządzaniu biznesem i zdobywaniu nowych klientów. Booksy jest jednym z najszybciej rozwijających się startupów na arenie międzynarodowej. Aplikacja działa w ponad 25 krajach, w tym m.in. w: USA, Francji, Hiszpanii, Anglii i w Polsce, a także w Brazylii i w RPA. Korzysta z niej ponad 40 mln użytkowników.

- Chciałem podkreślić, że obok projektów takich jak Booksy, mamy w Polsce firmy technologiczne działające na globalną skalę. Brainly, który wyrównuje dostęp do edukacji dla ponad 300 milionów dzieci i studentów na całym świecie. ElevenLabs, który umożliwia komunikację w dowolnym języku, ułatwiając dostęp do technologii. Synerise, lider wśród polskich firm AI, dostarczający infrastrukturę do analizy behawioralnej w ponad 150 krajach. Mamy technologie i firmy, które odnoszą sukces na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim zmieniają świat, czyniąc go bardziej dostępnym i sprawiedliwym - powiedział podczas gali Konrad Howard, założyciel Booksy.

Bizneswoman z sercem na dłoni

Kolejną nagrodę otrzymała Beata Drzazga - przedsiębiorczyni, twórca, właściciel i prezes wielu firm w Polsce i za granicą. Założycielka i Członek Rady Nadzorczej BetaMed S.A. – największej w Polsce firmy medycznej z zakresu opieki długoterminowej w domu pacjenta, zatrudniającej ponad 3 tysiące pracowników. Filantropka zaangażowana w działalność charytatywną, wspierająca od lat liczne fundacje i założycielka Beata Drzazga Foundation koncentrującej działania na osobach w trudnych sytuacjach życiowych. Ekspert w zarządzaniu, ceniona prelegentka kongresów oraz konferencji biznesowych i medycznych. Jest współautorką prac naukowych z dziedziny ochrony zdrowia, a także Dziekanem Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. To pionierka i promotorka wysokich standardów etycznych w medycynie oraz empatii w medycynie oraz opiece nad pacjentem. Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i Członkini Prezydium Rady Polskich Przedsiębiorców.

- Swoją drogę rozpoczęłam w Katowicach i choć moje kroki poprowadziły mnie na inne kontynenty, zawsze będę wspierać polskich przedsiębiorców. Obiecuję, że zawsze będę działać na rzecz tych, którzy potrzebują wsparcia, inspiracji i nowych możliwości – zadeklarowała Beata Drzazga, założycielka i Członek Rady Nadzorczej BetaMed S.A.

Uchodźcy i polski rynek pracy

Nagrodę podczas gali odebrali także Kevin J. Allen – Przedstawiciel Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Polsce oraz Astrid Castelein – Dyrektor Biura UNHCR w Krakowie. Przedstawicielstwo Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Polsce działa od 1992 roku. UNHCR monitoruje przestrzeganie przez polski rząd międzynarodowych standardów prawa uchodźczego, prawa dotyczącego bezpaństwowości oraz praw człowieka. Przedstawicielstwo jest inicjatorem licznych projektów i działań partnerskich, mających na celu ułatwienie integracji zawodowej uchodźców na polskim rynku pracy. Przykładem jednego z takich działań jest Porozumienie o Współpracy dla Lokalnego Partnerstwa na rzecz Zatrudnienia z udziałem Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Caritas Archidiecezji Katowickiej oraz UNHCR. Dokument popisany został dziś podczas panelu kongresowego poświęconego tematyce wpływu uchodźców i migrantów na kształt przyszłego rynku pracy.

- Ta nagroda tak naprawdę należy się Wam, Polakom, za to, że otoczyliście troską i opieką uchodźców z Ukrainy, którzy, uciekli przed rosyjskim agresorem. Otworzyliście dla nich swoje szkoły oraz miejsca pracy, co przełożyło się na dodatkowy 1% polskiego PKP – powiedział Kevin J. Allen, Przedstawiciel Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Polsce.

Technologie dla bezpieczeństwa

W gronie laureatów znalazł się także pochodzący z Katowic współzałożyciel i CEO polsko-fińskiego startupu ICEYE, Rafał Modrzewski. Po wejściu na rynek w 2015 roku firma dokonała przełomu w obserwacji Ziemi z kosmosu, budując pierwszego na świecie satelitę SAR - radar z syntetyczną aperturą o wadze nieprzekraczającej 100 kg. ICEYE dostarcza dane dla klientów m.in. z sektora obronnego, morskiego, rolnictwa, zasobów naturalnych, zarzadzania kryzysowego, ubezpieczeń, finansów. Mikrosatelity ICEYE wykonują zdjęcia powierzchni Ziemi z niespotykaną do tej pory częstotliwością, zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych. ICEYE jest światowym liderem w zakresie obserwacji naszej planety, monitorowania zmian czy analizowania katastrof naturalnych z wykorzystaniem zobrazowań pozyskiwanych przez ponad 30 satelitów. Umożliwia instytucjom państwowym oraz firmom prywatnym podejmowanie lepszych decyzji strategicznych i biznesowych na podstawie dostępu do aktualnych, wiarygodnych i dokładnych zdjęć satelitarnych.

- Często ludzie pytają mnie o to jak rozpocząć własny biznes. Odpowiadam wtedy, że prowadzeniu własnej działalności towarzyszy wiele dobrych momentów, ale także tych trudnych. Potrzeba siły, by przeć do przodu. Mnie napędza miłość do tego co robię, więc zawsze mówię: róbcie to co kochacie, niech to będzie Wasze źródło energii w najtrudniejszych momentach – podzielił się swoją radą z uczestnikami Rafał Modrzewski, współzałożyciel i CEO polsko-fińskiego startupu ICEYE.

This is IT

Laureatem wyróżnienia RIG został również dr Maciej Kawecki. To popularyzator polskiej nauki i innowacji, pasjonat technologii i dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Cyfrowego Ambasadora UE. Pełni funkcję prezesa Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema i Prorektor ds. Innowacji Uniwersytetu WSB Merito Warszawa. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji odpowiadający za sektor innowacji i wdrażanie do polskiego porządku prawnego RODO. Twórca kanału technologicznego „This is IT” w serwisie YouTube, na którym – jak sam pisze – znajdziecie rozmowy z największymi naukowcami, twórcami technologii i osobami publicznymi mającymi wpływ na sektor innowacji w Polsce. Autor cyklu technologicznego w programie Dzień Dobry TVN i podcastu redakcji Onet oraz Komputer Świat „Technicznie Rzecz Biorąc”.

Podczas gali dr Maciej Kawecki powiedział: „Dedykuję tę nagrodę młodym Polakom, którzy zdobywają złote medale na międzynarodowych olimpiadach - informatyce, ekonomii, chemii, matematyce czy sztucznej inteligencji. To talenty, które plasują Polskę w czołówce światowej nauki. nasza przyszłość leży w tworzeniu warunków, które sprawią, że młodzi naukowcy będą widzieli Polskę jako swoje miejsce. Musimy podjąć działania, aby Polska stała się dla nich domem, do którego pragną wracać, bo dziś nauka jest naszym największym skarbem.

Gala przebiegła koncertowo

Poza uhonorowaniem laureatów tegorocznej Nagrody Gospodarczej EKMiŚP wydarzeniu towarzyszył koncert pn. „GENESIS Classic”. Największe przeboje kultowej grupy muzycznej w nowych aranżacjach wykonał ostatni wokalista zespołu, Ray Wilson. Artysta został wyróżniony przez „Classic Rock Magazine” jako jeden z najwybitniejszych wokalistów brytyjskich, kompozytor i autor tekstów, ceniony szczególnie za charyzmę sceniczną oraz wysoką formę koncertową.

***

O Regionalnej Izbie Gospodarczej

Katowicka RIG jest jedną z największych Izb Gospodarczych w Polsce, zrzeszając ponad 500 firm członkowskich. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach (RIG) została powołana przez 103 założycieli w 1990 roku. Kontynuuje tradycje Izby Handlowej powstałej w Katowicach w 1922 roku oraz Śląskiej Izby Przemysłowo-Handlowej działającej od 1927 r. do 1950 r. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach to dziś nowoczesna organizacja, która wyznacza kluczowe kierunki rozwoju dla sektora MŚP. Wspiera firmy w transformacji cyfrowej i energetycznej, wdraża innowacje oraz pomaga polskim przedsiębiorcom stawić czoła wyzwaniom legislacyjnym i gospodarczym. Dzięki zaawansowanym projektom i inicjatywom, katowicki RIG przyczynia się do budowania konkurencyjności polskich MŚP, przygotowując je do dynamicznie zmieniających się realiów rynku.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Polscy rolnicy apelują o zablokowanie umowy z krajami Mercosur - to zagrożenie d...

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 ...

– Przywitałem decyzję Prezydenta Bidena z dużą radością i ulgą, ponieważ uważam,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę