aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

MRiRW: Dobrze, że mleczarstwo jest w polskich rękach

21 lutego 2022
MRiRW: Dobrze, że mleczarstwo jest w polskich rękach
MRiRW

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi spotkał się w czwartek z przedstawicielami sektora mleczarskiego, spółdzielni mleczarskich.

– Polskie mleczarstwo i produkcja mleka, na tle innych rynków, ma się dobrze. Dlaczego? Bo jest w polskich rękach – stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas spotkania z przedstawicielami spółdzielni mleczarskich.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że spółdzielcza forma i polski kapitał sprawiają, że pomimo nielicznych wyjątków ten sektor dobrze funkcjonuje i dobrze współpracuje z rolnikami.

Zielony Ład

Odnosząc się do obaw związanych ze zmianami Wspólnej Polityki Rolnej i podejścia do rolnictwa wicepremier zwrócił uwagę, że Europejski Zielony Ład jest przede wszystkim ambitnym programem ochrony środowiska i klimatu Unii Europejskiej.

– W naszym Planie Strategicznym dla WPR przygotowaliśmy rozwiązania umiarkowane. Nie chcemy być liderami w wygórowanych założeniach ochrony środowiska, ponieważ już chronimy je odpowiednio – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

W ramach wyznaczonych celów szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że np. w kwestii nawozów azotowych wyznaczona została ich redukcja w wysokości 1kg/ha.

Polskie sprawy w Brukseli

Podczas spotkania szef resortu rolnictwa poinformował, że w najbliższy poniedziałek udaje się do Brukseli, gdzie na marginesie posiedzenia Rady AGRIFISH odbędą się rozmowy dotyczące m.in. Polskiego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.

Redukcja CO2

Wicepremier wrócił uwagę, że o ile w kwestii redukcji CO2 w produkcji roślinnej nie ma żadnego niebezpieczeństwa, to pewne zagrożenia dotyczą produkcji zwierzęcej, a zwłaszcza w odniesieniu do hodowli bydła.

Pomoc w zakupie nawozów

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że do Komisji Europejskiej został złożony polski wniosek o zgodę na dotację do zakupu nawozów.

– Nie chcemy od UE pieniędzy, ale zgody na dopłaty do nawozów. Mamy na ten cel zabezpieczone środki – podkreślił wicepremier.



MRiRW


POWIĄZANE

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...

W większości rynkach hurtowych w kraju mamy do czynienie ze stabilizacją cen. Ży...

  Szczyt Cytaty) powiązane tematy Wydrukuj przyjazny plik PDF Kontakty dla medió...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę