Pół miliona mniej amerykańskiej młodzieży zgłosiło obecne używanie e-papierosów w 2024 roku w porównaniu z 2023 rokiem, wynika z nowych danych z National Youth Tobacco Survey (NYTS) opublikowanych dziś przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków oraz amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób. Reprezentatywne dla całego kraju dane przedstawione w Tygodniowym raporcie Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR) obejmują ustalenia dotyczące używania e-papierosów i saszetek nikotynowych wśród młodzieży w USA, dwóch kategorii wyrobów tytoniowych, które FDA i CDC ściśle monitorują, szczególnie w odniesieniu do używania i atrakcyjności wśród młodzieży.
NYTS to coroczna ankieta szkolna, samodzielnie przeprowadzana wśród amerykańskich uczniów szkół średnich (klasy 6-8) i licealnej (klasy 9-12) przeprowadzona w okresie od 22 stycznia do 22 maja 2024 r. Wyniki wykazały, że nastąpił znaczny spadek liczby amerykańskich uczniów gimnazjów i szkół średnich, którzy zgłosili bieżące (w ciągu ostatnich 30 dni) używanie e-papierosów – spadek z 2,13 miliona (7,7%) młodzieży w 2023 r. do 1,63 mln (5,9%) młodzieży w 2024 r. Spadek ten był w dużej mierze spowodowany zmniejszonym używaniem e-papierosów wśród uczniów szkół średnich (1,56 miliona do 1,21 miliona), przy braku statystycznie istotnej zmiany w obecnym używaniu e-papierosów wśród uczniów szkół średnich w ciągu ostatniego roku. Liczba młodzieży, która używała e-papierosów w 2024 r., to około jednej trzeciej tego, co w szczytowym momencie w 2019 r., kiedy ponad pięć milionów młodych ludzi zgłosiło obecne używanie e-papierosów.
"Ciągły spadek używania e-papierosów wśród młodzieży w naszym kraju jest monumentalnym zwycięstwem w dziedzinie zdrowia publicznego" – powiedział dr Brian King, dyrektor Centrum Produktów Tytoniowych FDA. "Ten postęp jest świadectwem nieustannych wysiłków FDA, CDC i innych, szczególnie w ciągu ostatniej dekady. Nie możemy jednak spocząć na laurach, ponieważ wciąż jest wiele do zrobienia, aby jeszcze bardziej ograniczyć używanie e-papierosów przez młodzież".
Wśród młodzieży, która obecnie korzysta z e-papierosów, 26,3% deklaruje, że używa e-papierosów codziennie. Zdecydowana większość młodzieży, która obecnie korzystała z e-papierosów, korzystała z produktów smakowych (87,6%), przy czym w pierwszej trójce najczęściej używanych smaków znalazły się owoce (62,8%), słodycze (33,3%) i mięta (25,1%). Jednorazowe e-papierosy były najczęściej używanym rodzajem produktu; Jednak najpopularniejsze marki obejmowały zarówno produkty jednorazowe, jak i na bazie kartridży. Wśród młodzieży, która obecnie korzysta z e-papierosów, najczęściej wymienianymi markami były Elf Bar (36,1%), Breeze (19,9%), Mr. Fog (15,8%), Vuse (13,7%) i JUUL (12,6%).
W ciągu ostatniego roku nastąpił znaczny spadek liczby młodzieży deklarującej używanie produktów e-papierosów pod marką Elf Bar – z 56,7% w 2023 r. do 36,1% w 2024 r. Elf Bar nie jest autoryzowany przez FDA i od początku 2023 roku jest przedmiotem ukierunkowanych działań w zakresie zgodności i egzekwowania przepisów przez agencję, w tym ponad 1,000 listów ostrzegawczych i 240 cywilnych kar pieniężnych dla sprzedawców detalicznych i innych osób w łańcuchu dostaw. FDA wydała również ostrzeżenia importowe, które obejmują produkty pod marką Elf Bar, co umieszcza je na "czerwonej liście" i pozwala agencji na zatrzymanie produktów bez przeprowadzania pełnej kontroli w momencie wjazdu.
"Używanie przez młodzież wyrobów tytoniowych w jakiejkolwiek formie – w tym e-papierosów i saszetek nikotynowych – jest niebezpieczne" – powiedziała dr Deirdre Lawrence Kittner, dyrektor Biura CDC ds. Palenia i Zdrowia. "Ważne jest, abyśmy pozostali czujni i zaangażowani w wysiłki na rzecz zdrowia publicznego, aby zapewnić wszystkim młodym ludziom zdrowe życie bez tytoniu".
Używanie saszetek nikotynowych przez młodzież nie wykazało statystycznie istotnej zmiany w stosunku do 2023 r. (1,5% w 2023 r. i 1,8% w 2024 r.). Spośród prawie pół miliona uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy zgłosili obecne używanie saszetek nikotynowych, 22,4% używało ich codziennie. Najczęściej zgłaszanymi markami w tej grupie były Zyn (68,7%), on! (14,2%), Rogue (13,6%), Velo (10,7%) i Juice Head ZTN (9,8%). Wśród osób, które obecnie korzystały z saszetek nikotynowych, zdecydowana większość używała produktów smakowych (85,6%), przy czym najczęściej stosowanymi smakami były mięta (53,3%), owoce (22,4%) i mentol (19,3%).
"Chociaż zachęcające jest to, że liczby te pozostają obecnie stosunkowo niskie, najważniejsze jest to, że jesteśmy zaniepokojeni każdym produktem tytoniowym atrakcyjnym dla młodzieży" – powiedział King. "Nasza czujność jest na nogach. Zdajemy sobie sprawę z doniesień o rosnących trendach sprzedaży saszetek nikotynowych i uważnie monitorujemy zmieniający się krajobraz wyrobów tytoniowych pod kątem zagrożeń dla zdrowia publicznego, szczególnie jeśli chodzi o dzieci".
Trzymanie wyrobów tytoniowych z dala od rąk młodzieży pozostaje najwyższym priorytetem dla FDA i CDC. Gdy uczniowie wracają do szkoły, ważne jest, aby nauczyciele i rodzice rozmawiali z nastolatkami na temat używania wyrobów tytoniowych. FDA i CDC mają dostępne bezpłatne informacje i zasoby, aby pomóc tym i innym grupom. Na przykład Centrum Zasobów Zapobiegania i Edukacji w zakresie Vapingu FDA jest internetowym centrum z bezpłatnymi planami lekcji i materiałami naukowymi dla nauczycieli i rodziców, aby promować naukę i rozmowy na temat używania wyrobów tytoniowych przez młodzież. Kampania FDA "The Real Cost" dotycząca zapobiegania e-papierosom wśród młodzieży również dociera do około 90% amerykańskich nastolatków dzięki swojej skutecznościZastrzeżenie dotyczące linków zewnętrznych komunikaty prewencyjne. Ponadto CDC oferuje zestaw zasobów, które pomagają chronić młodzież przed szkodami związanymi z wapowaniem i używaniem innych wyrobów tytoniowych, w tym kampanię "Empower Vape-Free Youth" dla nauczycieli szkół średnich i średnich.
###
FDA, agencja wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych, chroni zdrowie publiczne, zapewniając bezpieczeństwo, skuteczność i ochronę leków stosowanych u ludzi i zwierząt, szczepionek i innych produktów biologicznych stosowanych u ludzi oraz wyrobów medycznych. Agencja jest również odpowiedzialna za bezpieczeństwo i ochronę dostaw żywności, kosmetyków, suplementów diety, produktów emitujących promieniowanie elektroniczne oraz za regulację wyrobów tytoniowych.
oprac, e-mk, ppr.pl