W związku z licznymi zapytaniami napływającymi do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) dotyczącymi w szczególności wymogów w zakresie normy GAEC 2, MRiRW przekazuje następujące informacje z uprzejmą prośbą o ich przekazanie do wszystkich wojewódzkich izb rolniczych.
Norma GAEC 2 ma na celu ochronę torfowisk i obszarów podmokłych użytkowanych rolniczo z jednoczesnym uwzględnieniem prowadzenia działalności rolniczej pozwalającej zakwalifikować te grunty jako użytki rolne. W Polsce obowiązuje od 15 marca 2025 r.
Kryteria definiujące obszary do objęcia normą GAEC 2 ujęto w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2025 w sprawie torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2 (Dz.U. poz. 307), natomiast wymogi w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 marca 2025 zmieniającym rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 293).
Zakaz odnowy rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu, nie obejmuje konserwacji.
Dopuszczone są tzw. konserwacje:
1) bieżące, tj. koszenie skarp, dna rowów i usuwanie przetamowań oraz
2) gruntowne (okresowe, np. nie częściej niż raz na trzy lata): odmulanie rowów, wylotów drenarskich, wycinanie zakrzaczenia z dna rowów, udrażnianie rurociągów drenarskich.
Należy pamiętać, że norma GAEC 2 nie dotyczy rowów i instalacji do nawodnień (podsiąkowych czy zalewowych). W tym przypadku istniejące rowy i zbieracze drenarskie powinny być w pełni funkcjonalne.
Informacje dostępne są również na stronie MRiRW pod linkiem:
Wizualizacja obszarów GAEC 2 dostępna jest na stronie: https://gaec2.iung.pl/.
Rolnicy wypełniając wniosek o przyznanie płatności mają możliwość zobaczenia szczegółowych zasięgów występowania gruntów objętych normą GAEC 2 w swoim gospodarstwie w aplikacji eWniosekPlus.
MRiRW przypomina, że w przypadku gdy rolnik nie zgadza się z wyznaczonymi obszarami objętymi normą GAEC 2, może zgłosić rozbieżności do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) lub do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB). Opis schematu postępowania znajduje się na stronie MRiRW w lokalizacji https://www.gov.pl/web/rolnictwo/norma-gaec-2–mozliwe-dzialania-zwiazane-zutrzymaniem-rowow-i-urzadzen-melioracyjnych
oprac, e-red, ppr.pl