Szczególne gorąco powitał dyrektor najlepszych z najlepszych, czyli laureatów tegorocznej edycji AgroLigi 2023, mówiąc m.in.: Dziś poznamy najlepszych, do których równać będą inni. Tych, którzy zadziwiają determinacją i konsekwencją. Gospodarzy i managerów, którzy dokonują niejednokrotnie rzeczy wydawałoby się niemożliwych, którzy cenią innowacje i współczesne metody gospodarowania, nie zapominając także o kultywowaniu tradycji wsi mazowieckiej.
Bohaterów spotkania rolników i przedsiębiorców uczestniczących w tegorocznej edycji, ich gospodarstwa, ich zmagania, konsekwencję w działaniu, dążenie do innowacyjnych rozwiązań i kreatywność poznaliśmy dzięki filmowi przygotowanemu na podsumowanie etapu wojewódzkiego. Możecie go Państwo obejrzeć na kanale YouTube MODR Warszawa.
Wicemistrzów przedstawili nam ubiegłoroczni zwycięzcy etapu wojewódzkiego Państwo Magdalena i Paweł Cupriakowie, ujawniając werdykt jury zamknięty w złotej kopercie.
W kategorii rolnik wicemistrzami województwa mazowieckiego zostali Andrzej i Ewa Rosłaniec prowadzący produkcję bydła mięsnego w 45 ha gospodarstwie.
Mistrzów województwa mazowieckiego w kategorii rolnik przedstawili nam ubiegłoroczni laureaci I miejsca – Państwo Wanda i Janusz Sosnowscy, będący także wicemistrzami krajowymi z 2022 r.
Mistrzami w roku 2023 zostali Państwo Leszek i Barbara Duszakowie z synami Piotrem i Leszkiem. Gospodarstwo rodziny Duszaków dysponuje około 550 ha. Wszystkie zbiory są przeznaczane na pasze dla 580 krów mlecznych. Zwierzęta mają bardzo dużą wydajność mleczną – około 10 700 l od sztuki.
Wyróżnieni rolnicy biorący udział w konkursie to: Zbigniew Mitręga – gospodarstwo w gminie Nowa Sucha, powiat sochaczewski. Gospodarstwo obecnie dysponuje około 21 ha i prowadzi Integrowaną Produkcję Sadowniczą jako system jakości. Tomasz Pawłowski – gospodarstwo z powiatu przasnyskiego specjalizujące się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Sylwester Joniak – gospodarstwo mleczarskie w gminie Rościszewo, dysponujące około 39 ha i 70 krowami mlecznymi.
W kategorii firma wicemistrzem została Spółdzielnia Pieczarka Siedlecka, zajmująca się produkcją, skupem i sprzedażą wysokiej jakości grzybów (pieczarka biała, brązowa oraz boczniak). Firma działa od 2007 r. na zasadach grupy producenckiej. Zrzesza 18 producentów, którzy produkują na powierzchni 3,4115 ha około 7,5 tys. ton grzybów.
Zaproszeni na scenę przedstawiciele firmy Hochland Polska sp. z o.o. z Węgrowa – ubiegłoroczni mistrzowie tej kategorii oraz wicemistrzowie kraju w 2022 r. – przedstawili nowego mistrza.
W tym roku zwyciężyła Firma Adam Węgłowski Wyrób Wędlin Tradycyjnych z miejscowości Kolonia w gminie Karniewo, powiat makowski. Została założona w 1998 r. jako małe rodzinne przedsiębiorstwo. Początkowo była to działalność jednoosobowa. Głównymi produktami są: wędzonki, wędliny i wyroby podrobowe.
Wyróżnione w konkursie firmy, to: MAGA FOODS Spółka z o.o. specjalizująca się w produkcji sałatek i surówek z dodatkiem majonezu, sosów, oleju z wykorzystaniem warzyw korzeniowych. TRANS FEED FUTURO LAB Spółka z o.o. S.K.A. przedsiębiorstwo z Mławy Zajmuje się produkcją wysokiej jakości preparatów i suplementów dla zwierząt (bydła, drobiu i gołębi). NEW HOLLAND AGRICULTURE marka ta nieprzerwanie od wielu lat tworzy maszyny rolnicze. Zakład w Płocku działa od 1998 r. Produkuje m.in. kombajny oraz prasy rolujące. A.H. SADPOL S.C. - działa na terenie gminy Klwów. Domeną firmy jest produkcja najwyższej jakości asortymentu warzyw i owoców, które pochodzą bezpośrednio od lokalnych rolników, co zapewnia ciągłość dostaw.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym!
Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl
Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
tekst: Kinga Białobrzeska–Kijek i Wojciech Asiński