Ministerstwo Rolnictwa na Łotwie poinformowało, że przez okres sześciu miesięcy będzie prowadzić zintensyfikowane kontrole jaj i przetworów importowanych z Ukrainy.
Kluczowym argumentem podanym przez stronę łotewską przemawiającym za koniecznością zaostrzenia kontroli są dotychczasowe zgłoszenia z systemu RASFF o zanieczyszczeniu salmonellą towarów z Ukrainy.
Rząd łotewski zaznaczył, że w sytuacji rosnącego przywozu ukraińskich produktów na rynek UE priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego europejskim konsumentom. W 2019 roku zarejestrowano cztery przypadki salmonelli w jajach i przetworach pochodzących z Ukrainy.
Przypomnijmy, że rynek łotewski stanowi już od kilku lat ważną platformę handlową na rynku UE dla ukraińskiej firmy Ovostar Union, która w niedalekiej przyszłości planuje rozpocząć budowę ferm kur niosek na Łotwie. Aktualnie Ovostar posiada na Łotwie swoje spółki zależne. Interesy inwestycyjne Ovostaru na Łotwie reprezentuje spółka produkcyjna Gallusman zlokalizowana w tym kraju i będąca częścią Ovostar Union Group.
Ukraiński inwestor przez wiele miesięcy spotykał się z dużym oporem łotewskiej branży i społeczności, co utrudniało znalezienie terenu pod inwestycję. Jednak w maju tego roku pojawiły się informacje potwierdzające, że Gallusman i nordycka firma energetyczna ADVEN podjęły współpracę przy projekcie budowy nowoczesnego zakładu produkcji jaj, którego wartość oszacowano na około 100 mln euro.
Ovostar deklaruje, że po zakończeniu projektu, nowy zakład będzie liderem w branży drobiarskiej i paszowej w tym kraju bałtyckim oraz największym producentem w Europie Północnej.
Dokładna lokalizacja będzie znana po zakończeniu procedury oceny oddziaływania na środowisko, co powinno zostać wykonane do końca 2020 roku. Prace budowlane zaplanowano na 2021 rok. Powstać mają między innymi kurniki o obsadzie do 6 milionów kur niosek i produkcji rocznej jaj do 2 mld sztuk.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz