Jako organizacja zrzeszająca osoby i firmy tworzące certyfikowaną ekologiczną żywność wysokiej jakości przedstawiamy nasz głos w sprawie ratyfikacji umów CETA z Kanadą oraz TTIP z USA. Niezależnie, od tego że oba te kraje są partnerami politycznymi i biznesowymi dla całej Europy, nie stanowią one dobrego wzoru jakości produktów spożywczych.
Żywność genetycznie modyfikowana oraz wysoko przetworzona jest bardzo istotnym składnikiem rynku spożywczego obu Państw.
Wielki lobbing firm chemicznych w przemyśle spożywczym oraz tendencja do maksymalizacji zysku przy zachowaniu jak najniższych kosztów doprowadza do dominacji zysku, nad jakością i zdrowiem ludzi. Zapomina się wówczas o tym, jaką funkcję żywność ma pełnić, czyli:
Dla ludzi zajmujących się żywnością ekologiczną przede wszystkim, ale i również tradycyjną i naturalną bardzo ważne jest skąd bierze się surowiec do produkcji, jakie są receptury wytwarzania, czyli wielka troska o jakość. Zagrożenie ze strony maksymalizacji wydajności w rolnictwie powoduje, że nasza troska okazuje się uzasadniona.
Rolnictwo ekologiczne rozwija się coraz bardziej. Produkty BIO są prawie w każdym sklepie w Polsce, Europie i na świecie. Nie ma potrzeby stawać temu rozwojowi na przeszkodzie. Uważamy, że należy go wspierać.
W świetle informacji o nadprodukcji żywności a jednocześnie wiedząc ile wyrzuca się nieskonsumowanych dóbr, warto zadać sobie pytanie czy dążenie do maksymalizacji zysków poprzez zalew taniej żywności, idzie w zgodzie z zasadami szacunku dla naszej planety i nas samych, jako jej mieszkańców. Wg nas nie idzie.
Podpisanie umów takich jak CETA czy TTIP powodować może dominację tańszej – GORSZEJ – żywności, dominację korporacji nad średnim i małym biznesem a także może zdominować wewnętrzne prawo państw, które podpiszą umowę.
A wszystko po to, żeby robić pieniądze. Nie dla poprawienia jakości życia czy zdrowia obywateli krajów zainteresowanych. Nie po to, by pomóc żywić tych, którzy tego naprawdę potrzebują. Umowy te mają wzmocnić dominację silnych bez względu na koszt społeczno-polityczny.
Prosimy Państwa o zastanowienie się nad tą sprawą. Dotyczy ona nas wszystkich:
Spróbujmy porozumieć się na zasadach szanujących wszystkie strony. Jakość żywności i zdrowie konsumentów stawiamy na pierwszym miejscu.
Polska Ekologia - Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów