Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KRIR: w rolnictwie widać pierwsze symptomy suszy, może być gorsza niż rok temu

9 maja 2016
KRIR: w rolnictwie widać pierwsze symptomy suszy, może być gorsza niż rok temu
PAP / Tomasz Wojtasik

W rolnictwie notuje się już pierwsze symptomy suszy i jeśli sytuacja się nie zmieni, jej skutki mogą być gorsze niż rok temu - podał w poniedziałek prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

"Bardzo duże szkody na plantacjach spowodowała najpierw zima - była dosyć krótka, ale mroźna, wiele rzepaku i zbóż trzeba było przesiać. To też komplikuje sytuację finansową, nie tylko na rynku mleka, ale i na rynku wołowiny oraz zboża" - powiedział Szmulewicz.

"Druga sprawa to jest ogromna susza. Weszliśmy w okres wegetacji praktycznie bez zapasów wody i w części Polski środkowej, zwłaszcza Mazowsza zachodniego i północnego, Kujaw i Wielkopolski, mamy ogromną suszę. Skutki mogą być o wiele większe niż w zeszłym roku" - ostrzegł.

"Wchodzi się w łan zboża, jest rzadki, ziemia jest popękana już dzisiaj z braku wody. To naprawdę nie napawa optymizmem" - podkreślił.

Aby uniknąć błędów z zeszłorocznej suszy zalecił jak najszybsze uruchomienie systemu ubezpieczeń rolnych. Według prezesa KRIR państwo będzie musiało pomóc wielu gospodarstwom, aby nie upadły.

"Sądzę, że będziemy wspólnie z ministerstwem zastanawiać się nad tym, co zrobić, żeby te skutki zmian klimatycznych, które dzisiaj widać coraz bardziej (…) mogły być dla rolników do przyjęcia" - podkreślił.

Zauważył przy tym, że stawki polis od suszy proponowane przez zakłady ubezpieczeń np. dla upraw rzepaku sięgają 15 proc., podczas gdy zysk to około 10 proc. "Tu cały zysk przechodzi na ubezpieczenie" - wskazał.

Szmulewicz powiedział też, iż czuje się zaniepokojony proponowanymi zmianami w prawie wodnym, które przewidują wzrost opłat za wodę do celów rolniczych. "Tak wysokie stawki mogą spowodować, że ta trudna sytuacja, która jest dzisiaj, może przyczynić się do tego, że wiele gospodarstw (…) zbankrutuje z powodu opłat za wodę" - powiedział.

M.in. sugerował rozwój retencji małej i dużej, aby zatrzymać wodę opadową i pozwolić na jej późniejsze wykorzystanie.

W kwietniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się pierwszy projekt Prawa wodnego przygotowanego przez MŚ. Największy sprzeciw budzi art. 282 planowanej ustawy i zaproponowane w nim stawki opłat za pobór wody, które w wielu przypadkach są wyższe niż dziś. Jest on związany z budzącym największe kontrowersje art. 9 RDW, który stanowi, że wszyscy korzystający z wody, mają za to płacić. Dotyczyć ma to zarówno energetyki, hodowców ryb czy rolników wykorzystujących duże ilości wody do swojej produkcji.

Duży sprzeciw wywołała też propozycja stawek opłat za wodę wykorzystywaną do celów rolniczych. W projekcie zapisano, że maksymalna ich wysokość miałaby wynosić 1,64 zł za 1 m sześc. wody podziemnej i 0,82 zł za 1 m sześc. wody powierzchniowej.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę