Proces kontraktacji buraków cukrowych w Krajowej Spółce Cukrowej S.A. na sezon 2016/2017 dobiega końca. Choć pogoda nie rozpieszczała dotąd Plantatorów, na plantacjach, które zostały zasiane w czwartym tygodniu marca pojawiły się już pierwsze wschody buraków.
W kampanii cukrowniczej 2016/2017 Krajowa Spółka Cukrowa S.A. planuje skupić buraki cukrowe od ok. 15 tys. Plantatorów z obszarów kontraktacyjnych 7 Cukrowni: Cukrowni Dobrzelin, Cukrowni Malbork, Cukrowni Kruszwica, Cukrowni Nakło, Cukrowni Kluczewo, Cukrowni Werbkowice, Cukrowni Krasnystaw.
Warunkiem uzyskania dobrych plonów jest odpowiedni termin siewu. Im jest on wcześniejszy, tym dłuższy jest okres wegetacji i lepsze wykorzystanie przez rośliny przyswajalnych składników pokarmowych zawartych w glebie. Teoretycznie rozpoczynamy wysiew nasion, kiedy górna warstwa gleby osiągnęła temperaturę ok. 8 st. C. Praktycznie rozpoczynamy siew, kiedy możemy wjechać na pole z siewnikiem.
Średnia temperatura powietrza w marcu 2016 r. wyniosła zaledwie 3,7 st. C (najniższa 3,3 w Kluczewie, najwyższa 4,2 w Malborku). W analogicznym okresie roku 2015 r. średnia temperatura była prawie o 2 st. C wyższa. W pierwszej dekadzie kwietnia 2016 r. temperatura powietrza była również niższa (7,7 st. C), niż w roku ubiegłym (8,2 st. C).
Większa ilość opadów w marcu 2016 r. w porównaniu do ubiegłego roku również nie sprzyjała siewom nasion buraka cukrowego. Średnia suma opadów w poszczególnych Oddziałach Krajowej Spółki Cukrowej wyniosła 19,8 mm. Najmniejszą ilość opadów zanotowano w rejonie Kruszwicy - 7,2 mm, największą - 37,4 mm w Krasnymstawie.
W pierwszej dekadzie kwietnia - przy temperaturze powietrza 7,7 st. C. i mniejszych opadach 3,9 mm - pogoda sprzyjała bardzo intensywnym siewom buraka cukrowego, co potwierdzają zasiane ilości plantacji buraka cukrowego. Na koniec marca zasiano niewiele ponad 3 proc. zakontraktowanego areału, ale na koniec pierwszej dekady kwietnia już prawie 90 proc.
Na plantacjach, które zostały zasiane w czwartym tygodniu marca pojawiły się już pierwsze wschody buraków. Należy zauważyć, że ciepłe noce i dużo wilgoci w glebie przyczynią się do szybkich i wyrównanych wschodów. Przełoży się to na uzyskanie dobrych wyników w cukrze i plonie.
– Mamy doświadczonych Plantatorów, którzy doskonale radzą sobie w najtrudniejszych warunkach. Pokazali to w minionej kampanii, która przebiegała pod znakiem suszy, a zakończyła się osiągnięciem satysfakcjonujących dla Spółki wyników. W tym sezonie życzę naszym Plantatorom jak najbardziej sprzyjających warunków pogodowychi udanych plonów – powiedział Paweł Piotrowski, Prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A.
***
Krajowa Spółka Cukrowa S.A. powstała w 2002 roku. Jest największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru w Europie. Udział KSC S.A. w krajowym rynku cukru wynosi blisko 40 procent. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice) zlokalizowanych na terenie pięciu województw.
Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Spółki Cukrowej S.A. stanowi produkcja i sprzedaż cukru oraz handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania. Odbiorcami produktów Spółki sprzedawanymi pod marką Polski Cukier są zarówno uznane firmy polskie, jak i renomowane koncerny międzynarodowe.
Grupa Kapitałowa KSC S.A. działa w pięciu sektorach rynku rolno-spożywczego. Podstawowym sektorem Grupy pozostaje przemysł cukrowniczy. Cztery kolejne to przemysł cukierniczy, przemysł przetwórstwa owocowo-warzywnego, przemysł zbożowo-młynarski oraz przemysł ziemniaczany.
Biuro prasowe KSC S.A.