MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Koreański drób trafi do Wielkiej Brytanii

25 sierpnia 2024
Koreański drób trafi do Wielkiej Brytanii

Jak podała Krajowa Izba Producentów i Pasz, sfinalizowane zostało dwustronne porozumienie pomiędzy Koreą Południową a Wielką Brytanią w sprawie dopuszczenia koreańskich produktów spożywczych zawierających w swoim składzie mięso kurcząt rzeźnych na rynek brytyjski. Koreańczycy zabiegali o uzyskanie zgody brytyjskiego rządu na eksport gotowanych produktów z kurczaka po tym jak niedawno Unia Europejska umożliwiła sprzedaż na swój rynek koreańskich produktów, takich jak: „samgyetang”, czyli zupy z kurczaka z żeń-szeniem, pierogów i mrożonych wstępnie ugotowanych produktów z kurczaka.

W 2022 roku koreańskie produkty spożywcze z kurczaka zostały wyeksportowane do 28 krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Kanady, o łącznej wartości ponad 20 milionów dolarów. Koreańczycy intensywnie pracują nad rozwojem eksportu żywności i rozszerzeniem centrów logistycznych. Prowadzone są szerokie negocjacje w skali globalnej z potencjalnymi nabywcami oraz przedsiębiorstwami współpracującymi w zakresie dystrybucji.

KIPDiP poinformował też, że Chiny wznowiły import drobiu z Brazylii.

W związku z wygaszeniem ogniska rzekomego pomoru drobiu w Brazylii zniesiony został zakaz eksportu drobiu z Brazylii do Chin obowiązujący dla całego kraju. Utrzymana została jedynie blokada dostaw ze stanu Rio Grande do Sul. Restrykcje eksportowe dla wywozu drobiu z całego kraju obowiązywały przez okres 26 dni po stwierdzeniu ogniska choroby Newcastle w gospodarstwie utrzymującym drób. W zarządzaniu kryzysowym brazylijskie zakłady starały się przekierowywać planowane na rynek chiński dostawy mięsa drobiowego na inne rynki zagraniczne, aby w jak największym stopniu ograniczyć negatywne skutki zakazu eksportu do Chin.

Brazylia jest głównym eksporterem świeżego mięsa kurcząt do Chin. O okresie od stycznia do lipca 2024 roku eksport do Chin wyniósł 337,2 tys. ton o wartości 745,6 mln USD. Zdaniem analityków KIPDiP, warto podkreślić, że w 2023 roku sprzedaż na rynek chiński cechował bardzo wysoki wzrost w obliczu spadającej chińskiej produkcji drobiu. Pomimo istniejących obciążeń antydumpingowych wielkość sprzedaży brazylijskich kurczaków na rynek chiński w 2023 roku wprawiała w osłupienie - rejestrowano miesięcznie nawet kilkudziesięcioprocentowe zwiększanie wolumenu zamówień przez chińskich importerów.

Z pewnością, korzystnym impulsem do wzmocnienia obecności brazylijskich firm w Chinach była przychylność chińskich władz w odniesieniu do polityki celnej w handlu z Brazylią. W ubiegłym roku Chiny zakończyły proces antydumpingowy wobec brazylijskiego przemysłu drobiarskiego w ramach którego wprowadzono w 2019 roku tymczasowe cła w wysokości od 17,8 proc. do 34,2 proc. na produkty drobiowe eksportowane z Brazylii. Zniesienie obciążeń celnych przez Chiny spowodowało, że Brazylia ponownie zaczęła konkurować na równych zasadach  z innymi eksporterami na rynek azjatycki – ocenia Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

oprac, e-red, ppr.plna podst źródło: KIPDiP


POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę