W dniach 29 stycznia - 1 lutego 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie 5 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu.
Ognisko HPAI nr 12 w 2021 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 25 129 kur reprodukcyjnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest miejscowości Lisewo, w gminie Lisewo, powiat chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną w związku z otrzymaniem informacji o zwiększonej śmiertelności w stadzie. Jest to ognisko wtórne do ogniska HPAI nr 9 w 2021 r. stwierdzonego 25 stycznia br. w tej samej miejscowości.
Ognisko HPAI nr 13 w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 85 232 sztuk drobiu, w tym: 63 112 kogutków rzeźnych oraz 22 120 kaczek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Mielno, w gminie Mieleszyn, powiat gnieźnieński, woj. wielkopolskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o objawach nerwowych oraz zwiększonej śmiertelności drobiu.
Ognisko HPAI nr 14 w 2021 r. stwierdzono na podstawie wyników badań z 1 lutego 2021 r. otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 13 865 indyków rzeźnych w wieku 12 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Żodyń, w gminie Siedlec, powiat wolsztyński, woj. wielkopolskie, na terenie obszaru zagrożonego ustanowionego w związku ze stwierdzeniem ogniska nr 8 w 2021 r. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o spadku pobierania paszy i wody w stadzie.
Ognisko HPAI nr 15 w 2021 r. stwierdzono na podstawie wyników badań z 1 lutego 2021 r. otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 38 002 indyków rzeźnych w wieku 13 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Józefów, w gminie Wróblew, powiat sieradzki, woj. łódzkie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o zwiększonej śmiertelności ptaków oraz zmniejszeniu pobierania wody.
Ognisko HPAI nr 16 w 2021 r. stwierdzono na podstawie wyników badań z 1 lutego 2021 r. otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 23 560 indyków rzeźnych w wieku 4-21 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Losy, w gminie Lubawa, powiat iławski, woj. warmińsko-mazurskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o zwiększonej śmiertelności ptaków oraz zmniejszeniu pobierania wody i paszy.
W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, w tym: zabicie drobiu i unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym, przeprowadzenie dezynfekcji wstępnej, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 km wokół ognisk HPAI.
GIW / GLW