aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komisja rolnictwa i rozwoju wsi Parlamentu Europejskiego wysyła ważny sygnał do sektora rolnictwa ekologicznego

12 kwietnia 2022
Komisja rolnictwa i rozwoju wsi Parlamentu Europejskiego wysyła ważny sygnał do sektora rolnictwa ekologicznego

Komisja AGRI Parlamentu Europejskiego przyjęła jednogłośnie swoje sprawozdanie na temat planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego zaproponowanego przez Komisję Europejską w zeszłym roku. Copa i Cogeca cieszą się z prac przeprowadzonych przez Komisję, którym przewodziła eurodeputowana Simone Schmiedtbauer. W sprawozdaniu zwrócono uwagę na kilka kwestii ważnych dla unijnych rolników i spółdzielni rolnych.

Podkreślono różnice wyjściowe między państwami członkowskimi, wzywając do podejścia rynkowego, któremu potrzebny jest globalny rozwój łańcucha dostaw wspierany przez odpowiednie środki polityczne. Skupiono się na potrzebie wsparcia rolników w czasie procesu transformacji, a także zwrócono uwagę na znaczenie dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych dla rozwoju sektora pozwalającej zapewnić, aby sprzedawcy detaliści nie mieli zbyt wysokich marż na produktach ekologicznych. Sprawozdanie skupia się na roli wsparcia ekologicznych hodowli oraz rozwoju ekologicznego sektora akwakultury. To obszary, w których potencjał rozwoju ekologicznego jest największy.

Ponadto Copa i Cogeca z uznaniem przyjęły fakt, że sprawozdanie zwraca uwagę na konieczność wzmocnienia unijnych programów szkolnych, polityki ekologicznych zamówień publicznych oraz europejskiego logo produkcji ekologicznej - wszystkiego, co potrzebne, aby stworzyć silny sektor. Ponadto unijni rolnicy i spółdzielnie rolne z radością przyjmują jasne i głośne wezwanie do zwiększenia wykorzystania technologii cyfrowych oraz badań i innowacji, aby wspierać rozwój sektora. Uwzględniając wzrost częstotliwość oraz zakres niekorzystnych zjawisk klimatycznych, rolnicy zajmujący się rolnictwem ekologicznym potrzebują także nowych narzędzi i lepszych środków produkcji, aby zapewnić wydajność pól i rentowność produkcji.

Pani Lone Andersen, przewodnicząca grupy roboczej Copa-Cogeca „Rolnictwo ekologiczne”, powiedziała: „Z radością przyjęłam to jednoznaczne i silne sprawozdanie Komisji rolnictwa i rozwoju wsi Parlamentu Europejskiego. Sprawozdanie skupia się na kilku ważnych aspektach, które mają kluczowe znaczenie dla wspólnoty zajmującej się rolnictwem ekologicznym, zwłaszcza w kontekście celów zapisanych w strategii „Od pola do stołu”. Unijni rolnicy i spółdzielnie potrzebują podejścia opartego na zasadach rynkowych, a także nowych i lepszych środków produkcji, aby nadal mogli być konkurencyjni i rentowni. Wszystkie te kwestie zostały uwzględnione w sprawozdaniu, w związku z czym jestem bardzo zadowolona z pracy wykonanej przez członków Parlamentu Europejskiego”.

Zgodnie ze sprawozdaniem na temat strategii „Od pola do stołu” przyjętym przez Parlament Europejski pod koniec 2021 roku, Copa i Cogeca popierają wniosek o przeprowadzenie oceny skutków wprowadzenia celu w zakresie zwiększenia obszarów rolnych w UE przeznaczonych pod rolnictwo ekologiczne.

Copa i Cogeca wzywają Parlament Europejski do pełnego poparcia sprawozdania w czasie majowej sesji plenarnej.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę