Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Komisja regulaminowa przeciw uchyleniu immunitetu ministrowi rolnictwa

8 lutego 2017
Komisja regulaminowa przeciw uchyleniu immunitetu ministrowi rolnictwa
PAP / Wojciech Pacewicz

Sejmowa komisja regulaminowa w środę negatywnie zaopiniowała wniosek byłego prezesa Stadniny Koni Janów Podlaski o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

Chodzi o wypowiedź Jurgiela z 13 kwietnia 2016 roku na temat powodów odwołania szefów stadnin w Janowie i Michałowie, która padła podczas prac komisji sejmowej.

"Za złodziejstwo zwolniłem, nie za niefachowość” – tak minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel tłumaczył wtedy powód zwolnienia kierownictwa stadniny koni w Janowie Podlaskim. Dodał, że nie będzie trzymał "facetów, którzy z działalności na majątku państwowym organizują sobie lekkie życie".

Marek Trela w grudniu ubiegłego roku złożył pozew przeciwko Krzysztofowi Jurgielowi. Wieloletni prezes stadniny koni w Janowie zarzucił ministrowi rolnictwa naruszenie art. 212 Kodeksu karnego, który mówi: "Kto pomawia inną osobę (...) o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności". Kara może być surowsza, nawet do roku więzienia, w sytuacji, gdy sprawca dopuszcza się tego za pośrednictwem mediów, a tak - zdaniem Treli - było w tym przypadku.

Przewodniczący komisji regulaminowej Włodzimierz Bernacki (PiS) powiedział PAP, że komisja negatywnie zaopiniowała wniosek byłego prezesa stadniny koni w Janowie o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie Jurgiela do odpowiedzialności karnej. Biernacki poinformował, że większość posłów zasiadających w komisji uznała, że minister rolnictwa słowa o złodziejstwie skierował "ogólnie w temacie, a nie personalnie do pana Treli".

Poseł PiS podkreślił przy tym, że ostatecznie decyzję ws. immunitetu poselskiego Jurgiela podejmie Sejm.

Marek Trela, były szef stadniny w Michałowie Jerzy Białobok oraz główna specjalistka ds. hodowli koni w Agencji Nieruchomości Rolnych Anna Stojanowska zostali odwołani ze stanowisk w lutym ubiegłego roku. Decyzja ta spotkała się z oburzeniem koniarzy w kraju i za granicą, wiele krytycznych głosów padło też ze strony polityków opozycji i mediów. W przypadku prezesa z Janowa szef Agencji Nieruchomości Rolnych skierował zawiadomienie do prokuratury, które dotyczyło niegospodarności w stadninie, jednak dotąd zarzuty te nie zostały potwierdzone.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę