europejskie forum rolników 2025

Kolejne produkty tradycyjne z woj. zachodniopomorskiego na liście MRiRW

15 lutego 2016
Kolejne produkty tradycyjne z woj. zachodniopomorskiego na liście MRiRW
PAP / Grzegorz Michałowski

Krówka ze Szczecinka i miody dębickie - to nowe pozycje na zachodniopomorskiej Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. W piątek w Szczecinie zaprezentowano obydwa smakołyki.

Miody dębickie to ósme z kolei miody na liczącej 37. pozycji zachodniopomorskiej listy produktów tradycyjnych. W miodach jesteśmy potęgą – podkreślał wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa, gratulując właścicielom Lipowej Pasieki z Dębic wpisania ich miodu na listę.

Wcześniej znalazły się na niej: miody przelewickie, miody wałeckie, akacjowy miód cedyński, miód drahimski, miody z Lasu Świętej Marii, miody Puszczy Barlineckiej, miody Pojezierza Choszczeńskiego.

Pod nazwą „miody dębickie”, pochodzącej od nazwy wioski, wytwarzanych jest kilka odmian miodów – wielokwiatowy, lipowy, rzepakowy, gryczany, faceliowy, leśny, nawłociowy.

Danuta i Bogumił Szymańscy, właściciele gospodarstwa pasiecznego „Lipowa Pasieka w Dębicach" tłumaczą, że nazwali tak produkowane przez siebie miody, ponieważ wieś kilkadziesiąt lat temu słynęła z tego, że w co drugim gospodarstwie produkowano miody. To oddanie hołdu i chęć zapamiętania naszych sąsiadów, którzy zajmowali się pracą z pszczołami – podkreślają.

Pożytek wykorzystywany do produkcji tych miodów pochodzi głównie z roślin występujących na polach i łąkach gminy Maszewo, a także okolicznych lasów mieszanych.

"Pomada mleczna niekrystaliczna o miękkiej i lekko ciągnącej się strukturze. W środku delikatna plastyczna masa karmelowa” – tak opisano drugi z produktów – cukierek „krówka szczecinecka”. Jej konsystencja zaś jest „na początku plastyczna, miękka przechodząca w kruchą w związku z krystalizacją cukru” – głosi oficjalny opis produktu na stronach internetowych resortu rolnictwa.

Tradycja produkcji krówki szczecineckiej sięga roku 1971. Cukierki wytwarzane są według tej samej receptury. Tajemnica krówek tkwi właśnie w tradycyjnej recepturze. Nasze krówki są produkowane z pełnego mleka, z dodatkiem prawdziwego masła, na syropie ziemniaczanym, a nie glukozowym - powiedział prezes Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów Słowianka w Szczecinku Sławomir Pawłowski. Spółdzielnia, zatrudniająca 185 osób, w 2015 r. wysłała na rynek chiński 50 ton swoich produktów, a w tym roku chce podwoić ten wynik. Firma sprzedaje swoje produkty do Wietnamu czy Północnej Afryki.

Listę Produktów Tradycyjnych prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Produktami tradycyjnymi z woj. zachodniopomorskiego są m.in.: chleb wiejski wojenny, paprykarz szczeciński, jeziorowy ogórek kiszony, kiszka szwedzka czy miody przelewickie.

Pierwszym wpisanym na listę zachodniopomorskim specjałem był ogórek kołobrzeski - znalazł się na niej w maju 2006 r.

(PAP)


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę