Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Katowice/ Przedświąteczny jarmark na terenie zabytkowego osiedla robotniczego

11 grudnia 2017
Katowice/ Przedświąteczny jarmark na terenie zabytkowego osiedla robotniczego

Dziesiątki straganów z rękodziełem – głównie z ozdobami bożonarodzeniowymi – wypełniają w weekend główny plac katowickiego Nikiszowca, czyli zabytkowego osiedla robotniczego sprzed ponad stu lat. Przedświąteczny jarmark odbywa się tam po raz dziesiąty.

Jednocześnie po raz pierwszy wydarzenie trwa trzy dni – od piątku do niedzieli. W sobotę już od południa na jarmark tłumnie zjeżdżali się mieszkańcy Katowic i całego regionu.

Na dziesiątkach stoisk sprzedawcy oferują swe rękodzieła, m.in. przedmioty robione na drutach lub szydełku, ozdoby z filcu, maskotki amigurumi, ręcznie szyte przytulanki dla dzieci, ceramikę, witraże ze szkła malowanego czy obrazy. Dominowały ozdoby świąteczne, nie zabrakło więc małych choinek, bombek, szopek czy stroików.

Odwiedzający jarmark mogą też m.in. napić się rozgrzewającej, zimowej herbaty czy wina grzanego. Jedną z atrakcji dla dzieci jest karuzela wiedeńska.

Popołudniem na scenie zaplanowano widowisko dla dzieci oraz wspólne kolędowanie. Udział w jarmarku zapowiedział też "śląski, żółto-niebieski Mikołaj", który miał rozdawać dzieciom cukierki i drobne upominki, a dorosłych "przepytywać" z minitestu ślonskiej godki.

Z kolei w niedzielę część artystyczną rozpocznie górnicza orkiestra dęta z pobliskiej kopalni Wieczorek, a rozmaite występy na scenie potrwają do wieczora.

Nikiszowiec jest uważany za jedną z głównych turystycznych atrakcji Katowic – to najbardziej malownicze, najlepiej zachowane i zamieszkane do dziś osiedle robotnicze z początków XX wieku. Tworzy je kompleks połączonych ze sobą budynków z charakterystycznej czerwonej cegły, skupionych wokół centralnego placu z neobarokowym kościołem św. Anny. Osiedle znane jest m.in. z licznych filmów o Górnym Śląsku. Od sześciu lat Nikiszowiec jest Pomnikiem Historii.

Doroczny przedświąteczny jarmark, obok lipcowego "Odpustu u Babci Anny", należy do wydarzeń, które zmieniły postrzeganie osiedla i wypromowały je, jako niezwykłe miejsce - także poza regionem. Jarmark daje możliwość integracji mieszkańców ze społecznością całego miasta i regionu, a także stwarza świetną okazję do odwiedzenia przez turystów "magicznego" Nikiszowca i przekonania się, jaką zmianę przeszedł w ostatnich latach.

Przy organizacji imprezy pomagają wolontariusze - głównie młodzież związana z działającym w Nikiszowcu Centrum Zimbardo - miejscem spotkań młodzieży, któremu patronuje słynny amerykański psycholog prof. Philip Zimbardo. Organizatora jarmarku - Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych - wspierają partnerzy i sponsorzy. Organizację jarmarku wspiera samorząd Katowic. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Szacuje się, że co roku na jarmark przyjeżdża ok. 20 tys. gości, zaś wystawców chętnych do prezentacji i sprzedaży swoich wyrobów jest prawie dwa razy więcej, niż może pomieścić nikiszowiecki plac i jego okolice. W tym roku stragany rozstawić miało ponad 230 wystawców.

Dla gości jarmarku wyznaczono dodatkowe miejsca parkingowe – przy Galerii Szyb Wilson, przy ul. Szopienickiej oraz przy Fabryce Porcelany. Z Fabryki Porcelany do Nikiszowca kursuje specjalny zabytkowy autobus jarmarkowy. Ponadto, uruchomiona została specjalna linia autobusowa z centrum Katowic.

Przedświąteczne jarmarki - choć na mniejszą skalę - organizowane są w wielu miastach woj. śląskiego. Oprócz możliwości zakupu ozdób świątecznych nie brakuje podczas nich występów artystycznych oraz innych atrakcji.

 

Agnieszka Kliks-Pudlik (PAP) / zdj. ilustrac.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę