Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa, w odpowiedzi na oczekiwania rolników wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podjął decyzję, aby uruchomić wypłatę zaliczek już 17 października 2022 r.
Zgodnie z przepisami unijnymi wypłata zaliczek potrwa do końca listopada, natomiast 1 grudnia br. rozpocznie się realizacja pozostałych kwot płatności za 2022 r.
Wysokość zaliczek
Zaliczki będą realizowane w maksymalnej wysokości przewidzianej w przepisach unijnych, tj. :
70 proc. w przypadku płatności bezpośrednich (oraz przejściowego wsparcia krajowego);
85 proc. w przypadku płatności PROW.
Na które płatności można otrzymać zaliczkę?
Zaliczki będą wypłacane na poczet wszystkich płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego, po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu (wymóg zakończenia kontroli wynika z przepisów UE).
W przypadku PROW zaliczki będą wypłacane dla:
poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” PROW 2014–2020;
działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” PROW 2014–2020;
działania „Rolnictwo ekologiczne” PROW 2014–2020;
działania „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami” PROW 2014–2020;
działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” PROW 2007–2013.
Podstawa prawna
Rozporządzenia stanowiące podstawę prawną do realizacji zaliczek zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw: poz. 2011, poz. 2036, poz. 2043.
Z kolei ARiMR zachęca, aby rolnicy sprawdzili aktualność numerów swoich rachunków bankowych i upewnili się, że ARiMR posiada ich aktualny numer rachunku bankowego. Jeżeli nie, zapraszamy do naszych biur powiatowych, gdzie należy zgłosić taką zmianę.
Wszelkie środki przekazywane są rolnikom wyłącznie na konta bankowe oraz rachunki prowadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, które zostały przez nich wskazane we wniosku o wpis do ewidencji producentów składanym do ARiMR.
Dlatego też bardzo ważne jest, aby numery rachunków były aktualne. Co roku zdarzają się sytuacje, w których pieniądze przekazywane rolnikom na ich konta bankowe wracają do ARiMR, ponieważ rachunek został zamknięty, a Agencja nie otrzymała o tym informacji. W takich przypadkach rolnik czeka na pieniądze, których nie ma szansy otrzymać.
źrodło: minrol