Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Izba Zbożowo-Paszowa: mało ofert sprzedaży krajowych zbóż

26 czerwca 2017
Izba Zbożowo-Paszowa: mało ofert sprzedaży krajowych zbóż

Nadal handel zbożem na krajowym rynku jest niewielki. Brak jest ofert sprzedaży dobrej jakości żyta, owsa i pszenżyta, a także większych partii pszenicy. Najłatwiej jest kupić jęczmień i kukurydzę - poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa.

Według Izby, zbliżające się zbiory jęczmienia ozimego i import tego ziarna wpłynęły na obniżenie cen oferowanych za to zboże przez wytwórnie pasz.

Do Polski napływa zboże kupowane w ramach wcześniej zawartych kontraktów z krajów ościennych, głównie z Litwy, Niemiec, Czech i Słowacji, a także z Węgier.

W ocenie Izby, część przetwórców nie jest dostatecznie zaopatrzona w surowiec na lipiec, "co może być czynnikiem wspierającym ceny zbóż na przednówku".

W połowie ubiegłego tygodnia za pszenicę konsumpcyjną (z dostawą do wytwórni/elewatorów) oferowano 730-760 zł za tonę, pszenicę paszową – 730-750 zł/t, żyto konsumpcyjne – 650-700 zł/t, żyto paszowe – 630-680 zł/t, pszenżyto – 660-700 zł/t, jęczmień paszowy – 620-660 zł/t, kukurydzę – 700-740 zł/t.

Obecnie eksportowane są jedynie niewielkie, kilkutysięczne partie kukurydzy i pszenicy. W sumie w czerwcu br. eksport zbóż drogą morską będzie znikomy - szacuje Izba.

Na początku czerwca, według Eurostatu, zboża w Polsce były jedne z najdroższych w UE. Np. pszenica konsumpcyjna kosztowała średnio 175 euro za tonę, podczas gdy średnio w UE płacono za nią 161 euro/t. Podobnie było w przypadku pszenicy paszowej, jęczmienia paszowego i kukurydzy paszowej.

Wytwórnie pasz i młyny za pszenicę konsumpcyjną ze zbiorów 2017 roku w zależności od regionu, oferują (z dostawą) ok. 600-650 zł za tonę, a pszenicę paszową – 580-640 zł/t, a za jęczmień paszowy - 530-560 zł/t, pszenżyto – 530-560 zł/t, żyto konsumpcyjne – 510-530 zł/t, a żyto paszowe – 500-515 zł/t, z dostawą.

Notowany wzrost cen pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF oraz osłabienie złotego do głównych walut przełożyły się na wzrost cen oferowanych przez eksporterów za ziarno ze zbiorów 2017 roku z dostawą do portów.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę