Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

IV Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji

11 maja 2016
IV Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji

W dniu 10 maja 2016 r. w Warszawie odbyło się IV Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji. Wśród najważniejszych punktów statutowych obrad samorządu rolniczego znalazło się zatwierdzenie sprawozdania finansowego z działalności KRIR za 2015 rok, a także udzielenie Zarządowi KRIR absolutorium za 2015 rok. Stosowne uchwały w tej sprawie zatwierdzone zostały w drodze głosowań, w trakcie których obecni Członkowie KRIR wyrazili poparcie dla dotychczasowych działań Zarządu KRIR.

W trakcie posiedzenia dyskutowano m.in. o projekcie ustawy Prawo wodne. Członkowie KRIR zwrócili uwagę, że opracowany przez Ministerstwo Środowiska projekt ustawy Prawo wodne nie został przekazany do konsultacji Krajowej Radzie Izb Rolniczych reprezentującej rolników. Dopiero po interwencji, projekt został poddany szerszym konsultacjom, choć wpłynął do opinii z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z bardzo krótkim terminem do zgłoszenia uwag. Projektowane przepisy nowelizowanej ustawy w znaczący jednak sposób wpłyną na prowadzenie gospodarstw rolnych i bezpośrednio przełożą się na koszty produkcji płodów rolnych. W wyniku dyskusji członkowie KRIR jednogłośnie opowiedzieli się przeciw objęciu całego kraju OSN bez wcześniejszego przeprowadzenia badań gleb i wód na koszt budżetu państwa i szerokiej kampanii informacyjnej dla rolników oraz stworzenia programów pomocowych w celu dostosowania gospodarstw do nowych zwiększonych wymogów.

Obecnie nie ma jednoznacznych wyników badań potwierdzających, że to gospodarstwa rolne są źródłem skażenia wód czy gleb, co byłoby podstawą do wprowadzenia na terytorium całego kraju programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotanów pochodzenia rolniczego. Polska jest zróżnicowana rolniczo i tylko odpowiednio przeprowadzone badania i monitoring środowiska mogą wskazać obszary na których faktycznie należy wprowadzić programy.

Przedstawiciele izb rolniczych zwrócili także uwagę, że projekt wprowadza ograniczenie posiadania poprzez ograniczenia prowadzenia produkcji rolnej – na co nie ma zgody rolników. Jeżeli jest brana pod uwagę opcja wprowadzenia programu działań na terenie całego kraju, Państwo musi stworzyć możliwość dostosowania gospodarstw do programu. Wiele gospodarstw nie ma odpowiednich zbiorników i płyt obornikowych, a nałożenie programu działań będzie wiązało się z kosztami poniesienia inwestycji, których wielu rolników nie będzie mogło udźwignąć.

Posiedzenie KRIR tradycyjnie już było także okazją do dyskusji z zaproszonymi gośćmi wśród których znaleźli się: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jarosław Sachajko, Prezes Agencji Rynku Rolnego Łukasz Hołubowski, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jarosław Sierszchulski oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich w ARiMR Jolanta Dobiesz.

krir.pl, zdj. KRIR


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Opłaty pobierane od wpłat dokonanych w placówkach Poczty Polskiej na rzecz organ...

Zgodnie z art. 17 ust. 7 Traktatu o Unii Europejskiej Rada, stanowiąc za wspólny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę