Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Innowacje wspierające polską gospodarkę – Konferencja

23 listopada 2021
Innowacje wspierające polską gospodarkę – Konferencja

Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja: „Strategia PIORiN 2022-2027. Innowacje wspierające polską gospodarkę”, podczas której instytucje realizujące projekt FITOEXPORT miały okazję zaprezentować rozwiązania wypracowane przez zespoły badawcze we współpracy z pracownikami PIORiN na rzecz Inspekcji.

 

Projekt, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków - GOSPOSTRATEG”, realizowany przez Konsorcjum pod kierownictwem GIORiN od początku 2019 r., powoli zbliża się do końca. Nadszedł więc czas na podsumowanie i przedstawienie mapy drogowej, w jaki sposób PIORiN wdroży i wykorzysta wypracowane innowacje w swojej działalności.

 

Otwierając konferencję, Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego prof. Grzegorz Karasiewicz podkreślił, że zadanie realizowane w projekcie - wypracowanie strategii innowacyjności PIORiN znakomicie wpisuje się w kierunek działania Wydziału Zarządzania, ale nie byłoby możliwe bez bardzo ścisłej współpracy z Inspekcją i jej usługobiorcami.

 

PIORiN chce się rozwijać, doskonalić i zmieniać - nie dla siebie, ale dla polskiego rolnika i polskiej gospodarki – powiedział z kolei pan Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, podkreślając rolę jaką pełni Inspekcja w zapewnieniu jakości i bezpieczeństwa fitosanitarnego towarów roślinnych oraz zwiększeniu ich konkurencyjności.

 

Członkowie zespołu badawczego Wydziału Zarządzania pod kierownictwem dr Tomasza Rosiaka z udziałem przedstawicieli Inspekcji przedstawili wypracowane wspólnie założenia strategii PIORiN, cele oraz główne programy działania, które pozwolą Inspekcji skutecznie realizować swoją misję jaką jest wspieranie polskiej gospodarki i zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów. Wizja PIORiN jako zasobnej, efektywnej, zdolnej  do samodoskonalenia organizacji, która jest skuteczna i obiektywna, otwarta na otoczenie i pozytywnie postrzegana w społeczeństwie została nakreślona przy metodologicznym wsparciu zespołu wybitnych specjalistów, ale cele i potrzeby zostały określone przy aktywnym udziale szerokiego  grona pracowników Inspekcji z całego kraju. Tylko takie podejście, gdzie inicjatywa wprowadzenia zmian pochodzi od dołu, od samych pracowników,  gwarantuje skuteczne ich wdrożenie – podkreślali mówcy.

Kierownik zespołu badawczego Sieci Badawczej Łukasiewicz- Instytut Lotnictwa, pan Hubert Skoneczny przedstawił sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii teledetekcyjnych w pracy inspektorów PIORiN. W ramach projektu specjaliści z Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa przy współudziale pracowników PIORiN stworzyli podwaliny do wykorzystania w Inspekcji technologii teledetekcyjnych, sensorów multispektralnych, danych satelitarnych, Bezzałogowych Statków Powietrznych i analizy danych obrazowych.

 

Zarówno w samej konferencji, jak i Projekcie, bardzo aktywnie uczestniczyli przedstawiciele instytutów branżowych – IHAR-PIB, IOR-PIB oraz Instytutu Ogrodnictwa- Państwowego Instytutu Badawczego.   Dr Sławomir Sowa z IHAR-PIB zaprezentował opracowane w wyniku projektu, nowatorskie  metody wykrywania obecności  modyfikacji genetycznych w materiale siewnym kukurydzy i rzepaku, których zastosowanie znacznie podniesie efektywność kontroli GMO prowadzonej przez PIORiN.  Dr hab. Krzysztof  Treder omówił stan prac nad wdrożeniem w laboratoriach GIORiN opracowanych przez jego zespół nowoczesnych metod wykrywania wirusów w bulwach ziemniaka, co znacznie usprawni prowadzoną przez Inspekcję ocenę weryfikacyjną sadzeniaków.

 

Profesor Joanna Puławska zaprezentowała opracowaną przez zespół IO-PIB metodę wczesnego wykrywania chorób przechowalniczych owoców, której potrzebę pracownicy GIORiN zidentyfikowali w procesie poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskich jabłek.  

 

Dr Tomasz Stobiecki przedstawił wypracowane w IOR-PIB  nowe podejście do badania jakości środków ochrony roślin z zastosowaniem analizy chemometrycznej, co pozwoli  w przyszłości na bardziej efektywną kontrolę  jakości oraz umożliwi skuteczne zwalczanie fałszerstw środków ochrony roślin.

 

Wyniki prac spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem obecnych, w tym przedstawicieli zrzeszeń i organizacji producenckich. Jestem pełen uznania zarówno dla kierownictwa GIORiN, które wystąpiło z inicjatywą realizacji tego Projektu, jak też dla wszystkich przedstawicieli świata nauki za tak nowatorskie podejście i obiecujące wyniki, których wdrożenie niewątpliwie przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiej produkcji roślinnej – powiedział pan Leszek Chmielnicki, Prezes Polskiej Izby Nasiennej. Padały też pytania odnośnie możliwości szybkiego wdrożenia wypracowanych rozwiązań do działalności Inspekcji. Wszystkim nam, zależy by efekty jak najszybciej znalazły odzwierciedlenie w naszej pracy – zapewnił pan A. Chodkowski. Nie będziemy ustawać w wysiłkach, by poszukiwać źródeł finansowania i pozyskiwać środki na wdrożenie tych nowości oraz dalszy rozwój i innowacyjność. Pan Główny Inspektor podkreśli też ogromne zaangażowanie i wkład pracowników Inspekcji w realizację Projektu oraz podziękował wszystkim, którzy uczestniczą w jego realizacji.

 

Więcej informacji na temat konferencji oraz prezentacje dotyczące przedstawianych projektów można znaleźć pod linkiem https://piorin.gov.pl/gospostrateg.


piorin.gov.pl

 

Źródło: PIORiN


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę