Spółka holdingowa Ovostar Union ogłosiła, że eksport jaj klasy A do Unii Europejskiej w czwartym kwartale 2017 roku przyczynił się do częściowego wzrostu eksportu jaj zrealizowanego przez firmę. W 2017 roku spółka zwiększyła także dostawy płynnych produktów jajecznych na wspólny rynek.
Prezes ukraińskiej spółki Ovostar Union w raporcie za 2017 rok potwierdził, że polityka firmy w segmencie sprzedaży zagranicznej, skupiła się na rozwoju relacji handlowych z partnerami w państwach unijnych. Podkreślił, że zaledwie w okresie trzech miesięcy – rozpoczynając wysyłki od października 2017 roku, wielkość sprzedaży jaj klasy A na unijny rynek osiągnęła 5% udział w ubiegłorocznym wolumenie eksportowanych przez firmę jaj. Wywóz płynnych produktów jajecznych do UE stanowił 42% ich całkowitej sprzedaży zrealizowanej przez Ovostar w ubiegłym roku.
Spółka zależna Ovostar LLC Yasensvit jest pierwszym ukraińskim zakładem, który otrzymał, zgodnie z obowiązującymi procedurami autoryzacji przez Komisję Europejską, pozwolenie na wywóz jaj kurzych konsumpcyjnych (klasy A) do Unii Europejskiej - zezwolenie obowiązuje od 12 września 2017 r. Początkowo - od 2014 roku - ukraińskie przedsiębiorstwa zaistniały w handlu z UE uzyskując uprawnienia wyłącznie dla przetworów i jaj w skorupkach do przetwórstwa. "Furtka" do eksportu jaj klasy A została otwarta w 2015 roku, gdy Komisja Europejska zatwierdziła założenia programów zwalczania salmonelli w stadach kur niosek przedstawione przez władze Ukrainy.
Grupa Ovostar Union jest jednym z wiodących producentów jaj konsumpcyjnych i liderem w produkcji płynnych produktów jajecznych na Ukrainie. W wynikach za 2017 r. spółka podaje, że zwiększyła pogłowie w stadach towarowych kur niosek do 6,62 miliona ptaków (+1,2 r/r). Wielkość produkcji jaj wzrosła o 12% r/r do 1,7 mld sztuk. Jednocześnie ich sprzedaż ogółem zwiększyła się do 1,2 mld sztuk (+13% r/r), z czego sprzedaż zagraniczna stanowiła 44% (wolumen eksportu: 529 mln jaj, wzrost o 72% r/r).
W ubiegłym roku firma dostarczyła o jedną trzecią więcej surowca do zakładu przetwórstwa niż w 2016 roku – łącznie procesom przetworzenia poddano 541 mln jaj. Sprzedaż suszonych produktów jajecznych wyniosła 3,3 tys. ton (+55% r/r), w tym wyeksportowano 2,4 tys. ton (+80% r/r).
W 2017 roku tempa nabrał eksport płynnych produktów jajecznych przez ukraińską spółkę. Motorem napędowym był wyższy popyt ze strony unijnych przedsiębiorców. Poziom rocznej sprzedaży przetworów w postaci płynnej wzrósł o 32% do 11,5 tys. ton, z czego 5,0 tys. ton wyeksportowano. Za sprawą ożywienia sprzedaży w państwach unijnych, udział eksportu w całkowitej sprzedaży płynnych przetworów jajecznych zwiększył się w ubiegłym roku do 44%.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz