Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS: tegoroczne zbiory zbóż szacuje się na 32 mln ton

29 września 2017
GUS: tegoroczne zbiory zbóż szacuje się na 32 mln ton

Tegoroczne zbiory zbóż GUS szacuje wstępnie na 32 mln ton tj. o ok. 7 proc. więcej niż w ubiegłym roku., a produkcję zbóż podstawowych ocenił na 27,9 mln ton, tj. o około 10 proc. więcej niż w 2016 r. Ziarno z tegorocznych zbiorów miało na ogół gorsze parametry biochemiczne.

Zbiory zbóż rozpoczęto w trzeciej dekadzie lipca, a powszechnie przeprowadzano w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Lokalnie, głównie na północy kraju, plantacje zbóż znajdujące się na podmokłych polach mogą pozostać niezebrane - poinformował Główny Urząd Statystyczny w czwartkowym komunikacie.

GUS ocenia się, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2017 r. wyniosła około 7,6 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - około 7,0 mln ha, z tego: pszenica została posiana na powierzchni ok. 2,4 mln ha.

Szacuje się, że plony zbóż ogółem wyniosą ok. 41,8 dt (100 kg)/ha, tj. o 1,5 dt/ha (o 4 proc.) więcej w porównaniu do ubiegłorocznych, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 39,8 dt/ha, tj. w porównaniu do ubiegłorocznych więcej o 2,0 dt/ha (o 5 proc.).

Zbiory zbóż ozimych wyszacowano na 18,4 mln t, w tym: pszenicy na 9,8 mln t, tj. o 10 proc. więcej niż w 2016 r., żyta na ok. 2,7 mln t, tj. o 24 proc. więcej niż w roku ubiegłym, jęczmienia na ok. 1,0 mln t, tj. o 56 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Plony zbóż ozimych oceniono na 43,3 dt/ha, tj. o 2,5 dt/ha (o ok. 6 proc.) więcej od plonów z roku ubiegłego. Plony pszenicy mogą wynieść 51,1 dt/ha; żyta - 30,7 dt/ha, jęczmienia - 46,2 dt/ha, pszenżyta - 40,1 dt/ha.

Zbiory zbóż jarych wyszacowano na ok. 9,5 mln t, w tym: pszenicy na około 1,8 mln t, tj. o 6 proc. mniej niż w roku ubiegłym, jęczmienia na ok. 3,0 mln t, tj. o 5 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych, owsa na 1,5 mln t, tj. o 9 proc. więcej w porównaniu do zbiorów z 2016 r., pszenżyta na około 0,5 mln t, tj. o 18 proc. mniej niż w roku ubiegłym.

GUS oszacował plony zbóż jarych na 34,5 dt/ha, tj. o 1,1 dt/ha (o 3 proc.) więcej od plonów ubiegłorocznych. w tym plony pszenicy jarej na - 38,9 dt/ha, jęczmienia - 37,6 dt/ha, owsa - 29,8 dt/ha, pszenżyta - 33,0 dt/ha.

GUS wstępnie ocenia, że tegoroczne zbiory rzepaku i rzepiku wyniosą ok. 2,7 mln t, tj. o około 22 proc. więcej od ubiegłorocznych. Areał uprawy wyniósł ok. 900 tys. ha i był o 9 proc. większy niż w ubiegłym.

Według GUS, niesprzyjające warunki pogodowe w okresie zbiorów utrudniały wjazd kombajnów na pola i miały negatywny wpływ na jakość nasion.

Nadmierne uwilgotnienie gleby oraz nawracające opady deszczu utrudniają zbiór ziemniaków, powodują gnicie bulw oraz pogorszenie ich jakości. "Ocenia się, że plony ziemniaków w bieżącym roku wyniosą 285 dt/ha i będą zbliżone do ubiegłorocznych. Zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 9,0 mln t tj. więcej od zbiorów ubiegłorocznych o ok. 2 proc." - napisano w komunikacie.

Trudne warunki zbiorów były także w przypadku buraków cukrowych. Jak wskazuje GUS, nadmierne uwilgotnienie gleby w końcowej fazie wegetacji powoduje przyrost masy korzeni buraków cukrowych, ale też przyrost korzeni przybyszowych, spadek polaryzacji (zawartości cukru). Ogólnie jednak stan plantacji buraków cukrowych jest dobry i pozwala na szacowanie dość wysokich plonów. Wysokość plonów buraków cukrowych oszacowano niżej od ubiegłorocznych o ok. 5 proc. - na poziomie 630 dt/ha. Zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 14,0 mln t tj. o 4 proc. więcej od uzyskanych w 2016 r. Powierzchnia uprawy wzrosła o 10 proc. do 200 tys. ha.

 

 

(PAP)


POWIĄZANE

Wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że gry losowe, jak sama nazwa wskazuje, nigdy...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę