We Francji odnotowano 264 przypadki grypy ptaków od listopada 2020 roku, głównie w regionie południowo – zachodnim. W ramach środków zapobiegawczych podejmowanych przez władze w gminach w Gers, Landes, Pyrenees – Atlantiques i Hautes - Pyrenees, zlikwidowano już ponad milion ptaków, głównie kaczek. Francja jest największym producentem mięsa kaczego w Europie specjalizującym się w produkcji foie gras. Do sierpnia 2020 roku Francuzi wyprodukowali 128 tys. ton mięsa kaczek (-9,2 proc. r/r). Po Francji, kluczowymi graczami w produkcji kaczek są Polska i Węgry.
Dla Francuzów sezon grypy ptaków 2020/2021 może się okazać podobnie dramatyczny jak w latach 2015-2017. Wówczas Francuzi ponieśli ogromne straty ekonomiczne, a inni kluczowi producenci mięsa kaczego w Unii Europejskiej, w tym Polska – paradoksalnie – skorzystali na kłopotach konkurencji uzupełniając braki mięsa kaczego na rynkach zagranicznych.
W latach 2015-2017 w walce z grypą ptaków we Francji zlikwidowano miliony kaczek i gęsi, a działając prewencyjnie przez dłuższy czas wstrzymywano się z wznowieniem produkcji. Francuski sektor dzięki pomocy finansowej ze strony Komisji Europejskiej i francuskiego rządu, szacowanej na 350 milionów euro, powoli odzyskiwał wcześniejszy potencjał produkcyjny. Kryzys jaki spotkał francuskich producentów foie gras, pomimo kosztów które trzeba było ponieść, skłonił ich do zmian w metodach produkcji, aby zmniejszyć ryzyko związane z HPAI w przyszłości.
Liczba kaczek wyprodukowanych we Francji w 2017 roku zmniejszyła się do 23 milionów z poziomu 29 milionów w 2016 r. oraz 37 milionów w 2015 roku. Przedstawiciele francuskiej branży oszacowali, że w 2017 roku o 20 procent zmniejszyła się produkcja foie gras.
KIPDiP