W ostatnich dniach grypa ptaków podtypu H5N6 oraz H5N8 pojawiła się u ptaków dzikich i na fermach drobiu w kilku regionach świata: Korei Południowej, Hongkongu, Rosji, Arabii Saudyjskiej. Największe ognisko wykryto w Rosji, gdzie wirus podtypu H5N8 zaatakował fermę o łącznym pogłowiu 663,5 tysiąca ptaków.
W Europie ostatnie zakażenia w komercyjnych gospodarstwach zgłaszane były na początku grudnia przez Holandię i Włochy. Przy czym, władze holenderskie poinformowały 22 grudnia Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) o dwóch nowych zdarzeniach u ptaków dzikich. Włoscy producenci, którzy od kilku miesięcy zmagają się z rozprzestrzeniającym się wirusem od dnia 11 grudnia nie notowali nowych przypadków zakażeń na fermach.
Następstwem dynamicznie rozwijającej się sytuacji epizootycznej w skali globalnej jest tworzenie barier w handlu międzynarodowym. Według najnowszych doniesień, Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły 24 grudnia, że wprowadzają zakaz przywozu drobiu żywego, piskląt i jaj wylęgowych z Arabii Saudyjskiej z powodu zgłoszenia przez władze tego kraju ogniska HPAI podtypu H5N8 w 60 tysięcznym stadzie drobiu. Ministerstwo ZEA podało, że ograniczeniom podlega także przywóz mięsa drobiowego, produktów niepoddanych obróbce termicznej i jaj konsumpcyjnych z obszaru zagrożonego w Rijadzie. Dozwolony jest natomiast przywóz mięsa drobiowego i jaj poddanych procesom termicznym.
Tymczasem w połowie grudnia Arabia Saudyjska zniosła zakaz importu drobiu i jaj z czterech krajów: Grecji, Czech, Rumunii i Mozambiku. W oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że decyzja o wznowieniu przywozu została podjęta w związku z informacjami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), że w krajach tych od trzech miesięcy nie odnotowano nowych ognisk HPAI.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz