Przygoda ze Scrabble powinna zacząć się jak najwcześniej. Dlaczego? Ponieważ dzieci, które grają w Scrabble systematycznie, rozwijają zainteresowanie językiem i jego zasadami, ćwiczą pamięć i spostrzegawczość, a także rozwijają zdolności taktyczne. Co ciekawe, kolejnym aspektem gry w Scrabble jest również konieczność umiejętnego pogodzenia się z przegraną. To doskonały trening dla dzieci i nastolatków, dla których poradzenie sobie z porażką w grze z rówieśnikami, może zaowocować w dorosłym życiu naturalną chęcią dążenia do sukcesów pomimo niepowodzeń.
Scrabble mają również działanie antydepresyjne. Są bowiem świetnym sposobem na nawiązanie pozytywnych relacji zarówno wśród nastolatków biorących udział w turniejach, jak i ludzi w starszym wieku spędzających czas na grze np. w domach opieki. Wspólna gra jest okazją do rozmowy i zabawy, dzięki czemu zamiast poczucia osamotnienia pojawia się szczęście. Ponadto Scrabble wymagają od graczy niezwykłej koncentracji i skupienia, a stan ten zbliżony jest do tego, który osiągają jogini podczas medytacji! W ten sposób Scrabble pomagają zminimalizować stres oraz obniżyć ciśnienie krwi.
Jednak prawdziwą sensacją są wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Wykazują one, że im wcześniej zaczniemy pobudzać i angażować umysł grając w Scrabble, tym większą mamy szansę na uniknięcie Alzheimera! Naukowcy zbadali dwie grupy osób w wieku 65+ – pierwsza regularnie grywała w Scrabble, natomiast druga w żaden sposób nie stymulowała swoich umysłów poprzez ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację. Grupa pierwsza okazała się być aż o 47% mniej narażona na wystąpienie choroby Alzheimera! Badania dowiodły również, że nawet jeśli jest już za późno, aby zapobiec chorobie, to można złagodzić jej przebieg właśnie dzięki grze w Scrabble, która poprawia funkcje poznawcze pacjentów na równi z lekami.
No cóż, jeśli regularna gra w Scrabble niesie za sobą oprócz doskonałej zabawy tyle korzyści, może czas na małą partyjkę?
Newseria Lifestyle