Przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) o. Stanisław Jaromi został laureatem Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego. Wyróżnienie - za rok 2015 - przyznano mu za "długoletnie i konsekwentne zaangażowanie się w edukację ekologiczną".
Nagrodę wręczono mu w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie podczas uroczystej gali. Została przyznana za "postawę i ideę, którą głosi laureat, że ochrona naturalnych bogactw i różnorodność terenów wiejskich, rozwój gospodarstw rodzinnych oraz troska o bezpieczeństwo żywieniowe kraju jest kluczowym zadaniem dla Polski, bowiem +polska wieś jest wyjątkowa+".
Kapituła nagrody, obradująca pod przewodnictwem bp. Alojzego Orszulika, uhonorowała o. Jaromiego za jego "długoletnie i konsekwentne zaangażowanie w edukację ekologiczną oraz w budowę wspólnoty mieszkańców wsi i miast z Polski i Europy, angażujących się jako chrześcijanie w rozwiązywanie problemów, które stwarza kryzys ekologiczny".
"Stowarzyszenie REFA, którym laureat kieruje, chce być głosem ekologów w strukturach Kościoła katolickiego oraz chrześcijańskim głosem wśród ekologów" - podkreśliła kapituły nagrody.
W ocenie kapituły o. Jaromi zasługuje na uznanie jako znawca i propagator nauczania papieża Franciszka zawartego w encyklice ekologicznej "Laudato si”.
Dziękując za wyróżnienie o. Jaromi powiedział, że franciszkanie przez 30 lat starali się przybliżać nauczanie społeczne Kościoła na temat ekologii w polskim kontekście.
"Cieszę się, że tu, w Warszawie, zauważono to i doceniono. Sądzę, że ta nagroda jest jakimś dobrym znakiem, a być może efektem encykliki +Laudato si+ papieża Franciszka, gdzie zobaczono, że w polskim Kościele jest wysiłek, w kierunku ekologicznym" - podkreślił ojciec Jaromi. Dodał, że nie są to łatwe i proste tematy i niewielu ludzi nimi się zajmuje.
"Ale widzimy, że są one ważne dla wielu ludzi, zwłaszcza, że żyjemy w sytuacji kryzysu. Słyszymy o kryzysie ekonomicznym, gospodarczym. Jest też kryzys etyczny, ekologiczny i klimatyczny. I w tym wszystkim musimy umieć się znaleźć, jako chrześcijanie" - mówił laureat.
Dodał, że w "Laudato si" papież Franciszek mówi nam, że to "nie jest błaha część naszego powołania chrześcijańskiego". "Przeciwnie jest to bardzo ważna część" - dodał. "Chcemy, aby to też inni zrozumieli i realizowali" - podkreślił o. Jaromi.
Prezydent Andrzej Duda w liście do laureata zaznaczył, że idąc w ślad za duchowym ojcem franciszkanów - świętym Franciszkiem z Asyżu - od lat angażuje się w "filozoficzne pogłębienie oraz popularyzację chrześcijańskiej refleksji nad zagadnieniami współczesnej ekologii".
"Unikalne zasoby przyrodnicze Polski, wciąż względnie nieskażone lasy, jeziora i gleby, co przekłada się również na sukcesy rodzimego rolnictwa, to złożony w nasze ręce bezcenny depozyt. Winniśmy korzystać z niego w sposób odpowiedzialny chronić go i przekazać następnym pokoleniom w możliwie najlepszym stanie" - napisał prezydent w liście.
List do laureata przesłał też marszałek Senatu Stanisław Karczewski; wyraził w nim przekonanie, że nagroda przyczyni się do promocji pozytywnych wartości w naszym społeczeństwie. "Bez wątpienia jakość i przetrwanie środowiska naturalnego jest dobrem wspólnym, dobrem wszystkich Polaków" - napisał marszałek. Listy gratulacyjne przesłali też m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Nagrodę w postaci statuetki symbolizującej kłosy zboża po raz pierwszy przyznano w 2005 r., a jej pierwszym laureatem został prof. Andrzej Stelmachowski.
Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, została przyznana już po raz dwunasty. Ustanowiona przez Fundację "Solidarna Wieś", której patron nagrody był współfundatorem, honoruje osoby szczególnie zasłużone w pracy na rzecz środowisk wiejskich, rozwoju kulturalnego i gospodarczego małych miast i wsi.
Dotychczas otrzymali ją m.in.: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, prymas Polski kard. Józef Glemp, ks. prał. Bogusław Bijak, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, bp Alojzy Orszulik, Roman Kluska, Josef Rottenaicher (Niemcy), abp Józef Michalik i prof. Alojzy Szymański.
Patron nagrody, zmarły w 2003 r. bp Roman Andrzejewski był wieloletnim przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i krajowym duszpasterzem rolników, a także wybitnym znawcą łaciny. Jako jeden z nielicznych polskich biskupów uzyskał doktorat na uczelni świeckiej - Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Fundacja Solidarna Wieś powstała w 1997 roku. Jej celem jest wspieranie wsi i polskich rolników, a także fundowanie stypendiów dla młodych rolników. Przewodniczącym Rady Fundacji jest Sławomir Siwek. W uroczystości wręczenia nagrody uczestniczyli m.in. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, abp Henryk Hoser, parlamentarzyści i duchowieństwo.
(PAP)