We wrześniu 2016 roku indeks cen żywności FAO zyskał 2,9%, wzrastając do 170,9 punktów. W ujęciu rocznym ceny żywności były wyższe o 10%. Po lipcowej korekcie tempo podwyżek znów rośnie.
Największy wpływ miały na to szybko drożejące artykuły mleczarskie i cukier. We wrześniu straciły jedynie zboża, których indeks spadł o 1,9% (duża podaż zbóż, w tym pszenicy i ryżu).
Natomiast indeks mięsa wzrósł o 0,2% (utrzymywał się popyt na wieprzowinę i drób), olejów zyskał 1,7% (drożał olej palmowy, sojowy i rzepakowy), a artykuły mleczarskie odnotowały aż 13,8% podwyżkę (drożał cały asortyment, najmocniej masło, które chętnie kupowano w UE).
Z kolei indeks cukru FAO wzrósł we wrześniu o 6,7% do 304,8 punktów. Rok do roku indeks jest wyższy o 81%. Światowy bilans cukru, który ma zamknąć się deficytem, przemawia za podwyżkami; na skutek niekorzystnych warunków pogodowych wyhamowała kampania cukrownicza w Brazylii, która jest największym eksporterem cukru na świecie. Indeks jest najwyższy obecnie od października 2012 roku.
FAPA/FAMMU na podst. FAO