W październiku 2016 roku indeks cen żywności FAO zyskał 0,7%, wzrastając do 172,6 punktów. W ujęciu rocznym ceny żywności były wyższe o 9,1%.
Po dwóch miesiącach dość silnych podwyżek tempo wzrostu cen żywności osłabło. Wpływ miały na to spadki niektórych grup produktów. W październiku straciły oleje, których indeks spadł o 2,4% (potaniał olej palmowy ze względu lepsze wyniki produkcyjne w Południowo-Wschodniej Azji), a indeks mięsa obniżył się o 1% (zadecydowały o tym głównie niższe ceny eksportowe unijnej wieprzowiny (skutek dużej podaży z UE i niższych zakupów ze strony Chin), taniała też wołowina z Oceanii, choć ceny mięsa owczego były najdroższe od prawie dwóch lat).
Z kolei indeks produktów mleczarskich zyskał w październiku najwięcej, wzrastając o 3,9% (drożał cały asortyment, najmocniej masło, którego zapasy spadły w UE), zboża zyskały 1% (podrożała pszenica z powodu kurczącej się podaży ziarna wysokiej jakości, kukurydza zyskała ze względu na rosnące tempo sprzedaży w USA).
Natomiast indeks cukru FAO wzrósł w październiku o 3,4% do 315,3 punktów. Rok do roku indeks jest wyższy o 59,8%. Światowy bilans cukru, który ma zamknąć się deficytem, przemawia za podwyżkami; na skutek niekorzystnych warunków pogodowych wyhamowała kampania cukrownicza w Brazylii, która jest największym eksporterem cukru na świecie. Indeks jest najwyższy obecnie od października 2012 roku.
FAPA/FAMMU na podst. FAO