Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

FAO: niewielki spadek cen żywności na świecie w listopadzie br.

13 grudnia 2016
FAO:  niewielki  spadek cen żywności na świecie w listopadzie br.
PAP/EPA / ALEX HOFFORD

W listopadzie br. indeks światowych cen żywności FAO - międzynarodowej organizacji ds. wyżywienia i rolnictwa - obniżył się wobec cen z października o 0,4 proc. (0,7 pp.) do 171,3 pkt. W skali roku żywność na świecie podrożała o 10,4 proc. Najbardziej potaniał cukier, a podrożały - oleje.

Według danych FAO notowania żywności rosną od początku tego roku, jedynie w lipcu i w listopadzie miał miejsce nieznaczny spadek cen. W listopadzie najbardziej potaniał cukier (-8,9 proc.), niższe były ceny zbóż (-0,6 proc.) i mięsa (-0,2 proc.). Podrożały oleje roślinne (+4,5 proc.) oraz produkty mleczarskie (+1,9 proc.).

W sektorze mięsnym obniżyły się ceny wieprzowiny, mięsa owczego oraz drobiowego, podrożała natomiast wołowina. Przyczyną niewielkiego spadku cen wieprzowiny był niższy popyt importowy Chin, a co za tym idzie ograniczenie unijnego eksportu na ten rynek przy dużej podaży. Do spadku cen mięsa owczego na świecie przyczynił się sezonowy wzrost podaży w Oceanii. Notowania wołowiny wzrosły natomiast z uwagi na ograniczenie produkcji i zwyżkę cen eksportowych w Australii.

Ceny zbóż spadły w listopadzie (po nieznacznym październikowym wzroście) i były o 7,9 proc. niższe niż przed rokiem. Do tendencji zniżkowej przyczyniło się umocnienie wartości dolara amerykańskiego oraz duża podaż ziarna w skali globu. Dobre prognozy zbiorów w Australii i Argentynie miały wpływ na obniżenie notowań pszenicy.

Spadek cen cukru w listopadzie spowodowany był głównie przez osłabienie się brazylijskiego reala wobec dolara, co sprzyjało wzrostowi eksportu.

Artykuły mleczarskie (pełne mleko w proszku i masło) podrożały ze względu na utrzymujący się popyt ze strony krajów Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki oraz Chin. Ponadto zmniejszyły się dostawy tych produktów z Nowej Zelandii.

Przyczyną dużego wzrostu cen olejów był olej palmowy. Ceny tego surowca umocniły się za sprawą m.in. niższej od spodziewanej produkcji w Azji Południowowschodniej oraz dzięki perspektywie dalszego wzmacniania się podaży globalnej. Wzrosły również notowania oleju sojowego na skutek stabilnego popytu ze strony globalnych importerów oraz obniżenia mocy przerobowych w Ameryce Południowej. Do wzrostu cen przyczyniła się też perspektywa zwiększenia zapotrzebowania na oleje roślinne ze strony sektora biodiesla.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Opłaty pobierane od wpłat dokonanych w placówkach Poczty Polskiej na rzecz organ...

Zgodnie z art. 17 ust. 7 Traktatu o Unii Europejskiej Rada, stanowiąc za wspólny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę