Przedstawiciele państw członkowskich UE (Coreper) uzgodnili mandat negocjacyjny Rady w sprawie rozporządzenia wzmacniającego rolę Europolu we wspieraniu państw członkowskich w walce z przemytem migrantów i handlem ludźmi.
Projekt rozporządzenia zmienia obecne rozporządzenie o Europolu i wzmacnia mandat Europolu, by aktywniej wspierać państwa członkowskie w zwalczaniu tych przestępstw, a także wprowadza zaostrzone wymogi w zakresie wymiany informacji, by usprawnić współpracę na szczeblu krajowym i unijnym. Europol jest agencją UE, która pomaga krajowym organom ścigania w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i terroryzmu
Europol będzie mógł odgrywać bardziej znaczącą rolę we wspieraniu państw członkowskich poprzez przetwarzanie danych biometrycznych, aby zlikwidować martwe punkty, które przestępcy starają się wykorzystać, ukrywając się za fałszywymi i wielokrotnymi tożsamościami.
Aby uregulować obecną praktykę, przewiduje się, że agencja UE będzie mogła – na wniosek państw członkowskich – oddelegować pracowników Europolu lub oddelegowanych ekspertów krajowych na terytorium państw członkowskich i do państw trzecich, by zapewnić wsparcie analityczne, operacyjne, techniczne i kryminalistyczne. To wsparcie operacyjne może na przykład odbywać się w kontekście zarządzania granicami.
Przemyt migrantów to biznes przestępczy wart miliardy euro kosztem najsłabszych. Chcemy położyć kres przemytnikom, a Europol może odegrać w tym ważną rolę - Annelies Verlinden, belgijska minister spraw wewnętrznych
Aby Europol mógł odgrywać swoją rolę w zwalczaniu przemytu migrantów i zwiększyć wymianę informacji, oficerowie łącznikowi ds. imigracji organów ścigania z państw członkowskich mogliby zostać połączeni z SIENĄ – bezpieczną platformą komunikacyjną Europolu dla organów ścigania.
Aby zapewnić ściślejszą współpracę i lepszą wymianę informacji między unijnymi agencjami ds. zwalczania przestępczości, Frontex – unijna agencja ds. granic – i Eurojust – agencja Unii Europejskiej ds. współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych – zostaną poproszone o stałe oddelegowanie oficerów łącznikowych do Europejskiego Centrum ds. Przemytu Migrantów (EMSC) Europolu.
Europol zwiększy również swoje wsparcie dla europejskiej multidyscyplinarnej platformy przeciwko zagrożeniom przestępstwami (EMPACT), kluczowego narzędzia UE do walki z poważną i zorganizowaną przestępczością.
Rada postanowiła również, że Europol powinien otrzymać dodatkowe zasoby finansowe i ludzkie do wykonywania swoich zadań.
Dzisiejszy mandat negocjacyjny pozwoli Radzie nawiązać współpracę z Parlamentem Europejskim w celu uzgodnienia ostatecznego tekstu prawnego, gdy tylko Parlament przyjmie swoje stanowisko.
28 listopada 2023 r. Komisja Europejska zaproponowała nowy pakiet legislacyjny mający na celu zapobieganie przemytowi migrantów i jego zwalczanie. Oprócz rozporządzenia wzmacniającego rolę Europolu, co do którego państwa członkowskie osiągnęły dziś porozumienie, Komisja zaproponowała również ustawę o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych, która ma zapobiegać przemytowi migrantów i go zwalczać.
Według Europolu ponad 90 proc. nielegalnych migrantów, którzy docierają do UE, korzysta z usług przemytników, a ONZ szacuje, że siatki przemytnicze przynoszą zyski w wysokości od 4,7 do 6 mld euro rocznie.
oprac, e-mk,ppr.pl