Copa Cogeca, CEJA, EFFAT i GEOPA jako największe organizacje rolnicze, związki zawodowe pracodawców reprezentujące rolników i ich spółdzielnie w europejskim sektorze rolnym wydały Wspólny komunikat który dotyczy planowanemu podpisaniu umowy o wolnym handlu z MEROSUREM. ,
Europejskie związki zawodowe pracowników sektora rolno-spożywczego i sektor rolniczy zdecydowanie odrzucają zawarcie umowy handlowej z Mercosurem
Zamiar Komisji Europejskiej sfinalizowania umowy z Mercosurem na szczycie G20 w Rio de Janeiro w dniach 18-19 listopada jest niezwykle niepokojącym wydarzeniem dla europejskiej społeczności rolniczej.
Copa Cogeca, CEJA, EFFAT i GEOPA, reprezentujące rolników i ich spółdzielnie, związki zawodowe i pracodawców w europejskim sektorze rolnym, zdecydowanie sprzeciwiają się ratyfikacji tej umowy.
Ogólny wynik negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a Mercosurem naraziłby unijny sektor rolno-spożywczy na nieuczciwą konkurencję, co miałoby negatywne konsekwencje dla źródeł utrzymania rolników, ich płac, warunków pracy i zatrudnienia. Co więcej, obecny projekt nie przyczynia się do podniesienia standardów społecznych i środowiskowych w krajach Mercosur i zwiększa ryzyko zerwania regionalnych łańcuchów wartości w tych krajach.
Pracownicy rolni i rolnicy nie mogą zaakceptować traktowania sektora rolno-spożywczego jako karty przetargowej w celu promowania eksportu innych towarów, bez uwzględnienia poważnych skutków gospodarczych, społecznych i środowiskowych, jakie takie decyzje mają na sektor pierwotny.
Podczas gdy UE jest zaangażowana w osiąganie ambitnych celów środowiskowych, umowa z Mercosurem, nawet z dodatkowym protokołem, nie będzie zawierać silnych, wiążących i egzekwowalnych zabezpieczeń zapewniających ochronę środowiska oraz poszanowanie praw człowieka i praw pracowniczych. Ten brak spójności zagraża ogólnemu celowi Unii, jakim jest wspieranie przejścia na bardziej zrównoważone systemy żywnościowe.
Region Mercosur ma już dominującą pozycję wśród dostawców rynkowych UE w wielu towarach, a dalsze otwarcie rynku UE na import produktów rolnych Mercosur, zwłaszcza produktów wrażliwych, takich jak: wołowina, drób i cukier, naraziłoby unijny sektor rolno-spożywczy na dodatkową nieuczciwą konkurencję.
Jednocześnie trudno będzie zwiększyć eksport produktów UE do krajów Mercosur ze względu na spowolnienie gospodarcze w niektórych z tych krajów. Doświadczenie pokazuje, że przy braku silnego popytu konsumenckiego handel raczej nie będzie działał jako niezależny czynnik wzrostu.
Copa Cogeca, CEJA, EFFAT i GEOPA uważają, że strategiczne znaczenie rolnictwa i żywności powinno być zawsze uznawane w negocjacjach handlowych, ponieważ zrównoważony rozwój gospodarczy, społeczny i środowiskowy tych sektorów jest kruchy i łatwo go zakłócić. Ponadto wymóg przestrzegania najwyższych standardów środowiskowych i społecznych, w tym ośmiu podstawowych konwencji MOP, powinien być istotnym i wiążącym elementem każdej umowy handlowej. Warunki te nie były przestrzegane w negocjacjach z Mercosurem.
Europejski sektor rolny potrzebuje nowej wizji, która uwzględni zasadę zrównoważonego rozwoju gospodarczego, społecznego i środowiskowego, wzajemności handlowej i sprawiedliwej transformacji, jak przedstawiono w raporcie na temat strategicznego dialogu w sprawie rolnictwa. Podpisanie umowy z Mercosur byłoby w dużej mierze sprzeczne z tymi zasadami.
Copa Cogeca, CEJA, EFFAT i GEOPA wzywają instytucje UE i rządy krajowe do wysłuchania rolników i pracowników rolnych w Europie i wstrzymania negocjacji w sprawie umowy handlowej UE-Mercosur.
Rolnicy i pracownicy rolni zapewniają codzienny dostęp do żywności na naszych stołach. Zasługują na uznanie i szacunek, a nie na dumping socjalny i nieuczciwą konkurencję.
oprac, e-mk, ppr.pl