Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

e-petrol.pl: długi weekend bez cenowych szaleństw

7 czerwca 2021
e-petrol.pl: długi weekend bez cenowych szaleństw
Długi weekend nie okazał się czasem znaczących podwyżek na polskich stacjach. Stabilność cen niektórych typów paliw może imponować - diesel kosztuje 5,19 zł/l od końcówki marca.

Na rynku międzynarodowym ubiegły tydzień upływał pod znakiem skutków posiedzenia OPEC+ i osiągnięcia przez surowiec poziomu 70 USD za baryłkę. Nie można jednak zapominać, że pandemia trwa nadal i może odbijać się  na cenach paliw - zarówno w Polsce, jak i na całym globie.

Rafinerie bez dużych zmian

Ceny, jakie w rafineriach ustaliły się w miniony czwartek, były nieco wyższe od poziomów z soboty (29. maja) - w tym okresie benzyna Pb95 podrożała o 15 zł/m sześc. - do poziomu średniego 4124,60 zł/m sześc. W przypadku olejów zmiana była nieco większa: średnia cena diesla wynosiła 4112,60 zł/m sześc. czyli o 33,2 zł więcej niż w poprzedni weekend. W cennikach oleju opałowego zmiana w górę wynosiła blisko 35 zł, a średnia cena tego paliwa w ubiegły piątek wyniosła 2737,40 zł/m sześc.

Jakie prognozy na bieżący tydzień?
 
W okresie między 7 i 13 czerwca 2021 spodziewamy się, że benzyna 98-oktanowa może kosztować  5,51-5,62 zł/l, a jej popularniejsza odmiana - Pb95 ulokuje się w przedziale 5,20-5,31 zł/l. Niewielkich zmian możemy spodziewać się w wycenie oleju napędowego, który według naszych prognoz znajdzie się w widełkach 5,14-5,25 zł/l. Nie spodziewamy się także radykalnych zmian dla autogazu - może on kosztować od 2,33 do 2,38 zł/l.
 

Zobacz komentarz wideo

 
 
 
Decyzja OPEC zastymulowała zwyżki
 
2 czerwca po raz pierwszy w tym roku ropa Brent na londyńskiej giełdzie przeskoczyła poziom 70 dolarów. Wiązać to można przede wszystkim z decyzją OPEC+ o utrzymaniu tempa luzowania limitów wydobycia. Według założonego harmonogramu w lipcu produkcja grupy rosnąć ma o 700 tys. baryłek dziennie, a w sierpniu o 840 tys. baryłek.
 
Wprawdzie sugeruje się, że w drugiej połowie roku możemy mieć zwyżkę zapotrzebowania na paliwa - jednak na razie nie mówi się o przyspieszeniu dostaw przez grupę. Nie wiadomo także, jak szybko uda się przywrócić na rynek ropę irańską. Rozmowy USA - Iran mogące skutkować zniesieniem sankcji mogą odwlec się ze względu na wybory prezydenckie w Iranie w drugiej połowie miesiąca.
 
Wciąż jednak nie można zapominać, że sytuacja rynkowa pozostaje niepewna, m.in. z uwagi na trudną sytuację pandemiczną np. w Indiach, gdzie sprzedaż benzyn w ujęciu miesięcznym spadła o 19 proc. a oleju napędowego o blisko 20 proc. Dopóki pandemia trwa, trudno mówić o trwałości zwyżkowej tendencji na rynkach.
 
 
 

Jakub Bogucki, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę