Jeden z pustynnych emiratów Abu Zabi w ZEA planuje zwiększyć samowystarczalność w produkcji rolno – spożywczej. Najnowsza strategia rozwoju w tym kierunku zakłada zainwestowanie 524 milionów dirhamów (143 mln dolarów) w sektor hodowli zwierząt, w zakresie produkcji ryb, bydła i drobiu.
Nie jest to pierwszy kraj z tego regionu świata, który próbuje zwiększyć potencjał produkcyjny lokalnych sektorów rolnych poprzez uruchomienie programów rozwoju produkcji zwierzęcej przy dofinansowaniu inwestycji przez państwo. Od dłuższego już czasu wiele się mówi o takich działaniach w Arabii Saudyjskiej, która próbuje w znacznym stopniu zredukować zależność od importu poprzez dofinansowanie lokalnych firm.
Emiraty największą część środków pieniężnych chcą zainwestować w postęp technologiczny pozwalający na produkcję żywności w kontrolowanym klimacie. Uważa się, że pandemia i problemy z utrzymaniem ciągłości w łańcuchach dostaw towarów importowanych przyczyniły się do przyspieszenia działań w tym obszarze inwestycji.
Abu Zabi, podobnie jak całe ZEA, są silnie uzależnione od importu żywności a kryzys pandemiczny ujawnił zagrożenia związane z dużym uzależnieniem od dostawców zagranicznych.
KIPDiP