Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ekspertka: warto zadbać o to, aby prezenty były odpowiedzialne

20 grudnia 2017
Ekspertka: warto zadbać o to, aby prezenty były odpowiedzialne

Oprócz tego, że chcemy obdarować naszych bliskich czymś, co będzie sprawiało im radość, warto również zadbać o to, żeby były to prezenty odpowiedzialne – mówi PAP dr Agata Rudnicka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Święta to również czas obdarowywania najbliższych i przyjaciół prezentami, które mają sprawić im radość. W tym roku średnio na prezenty wydamy ok. 600 zł. Wydaje się, że to dużo, a co roku wydajemy coraz więcej – dodaje dr Rudnicka.

Według niej, warto zadbać o to, żeby były to prezenty odpowiedzialne, które mogą mieć przynajmniej trzy wymiary. Jednym z nich jest wymiar pozamaterialny, czyli obdarowywanie innych swoją uwagą i czasem.

„Możemy zacząć to obdarowywanie przed świętami, czyli spędzić wspólnie czas na przygotowaniu pierników, kartek, ozdób świątecznych, ale również na wspólnym wyjściu do kina, teatru czy na koncert” - podkreśliła.

To także okazja do stworzenia przestrzeni dla najbliższych, żeby spróbowali czegoś nowego i oryginalnego np. w postaci kursu szycia, programowania, ścianki wspinaczkowej.

„To ma bardzo ważny wymiar dlatego, że przechodzimy z podejścia: kupujemy jak najwięcej do - kupujemy coś, co będzie miało charakter niematerialny, ale będziemy przez to doświadczać emocji, wrażeń, spędzać wspólnie czas. Wydaje się, że w tych zabieganych czasach może mieć to większe znaczenie niż tradycyjny prezent” - oceniła dr Rudnicka.

Drugim wymiarem może być kupowanie prezentów od firm, które są społecznie odpowiedzialne. Zdaniem ekspertki, koncepcja społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw od wielu lat w Polsce jest coraz chętniej wykorzystywana przez firmy, które chcą pokazywać nie tylko to jak dobrze się promują i jak oryginalne produkty oferują, ale również, że chcą zrobić coś więcej dla społeczeństwa i środowiska.

Inną grupą prezentów odpowiedzialnych są tzw. ekoprezenty, produkowane przez firmy wykazujące się szczególną troską o środowisko. Gama tych prezentów jest bardzo duża - od ekogadżetów tj. ładowarki solarne, po rzeczy pochodzące z recyklingu i upcyklingu, jak ekotorby, biżuteria, krawaty, aż po ubrania np. skarpety.

„Możemy skarpety kupić w tzw. sieciówce, czy osiedlowym sklepiku, albo możemy zrobić trochę większy wysiłek i poszukać takich, które są z certyfikatem np. sprawiedliwego handlu, czy pochodzące z bawełny organicznej” - podkreśliła.

Jej zdaniem, warto też nie zapominać o prezentach pochodzących ze spółdzielni socjalnych oraz innych organizacji pozarządowych, które wytwarzają i sprzedają całą gamę produktów od przedmiotów użytkowych po sztukę. „Oprócz tego, że kupujemy od nich unikatowe rzeczy i same firmy mogą zarobić, to również wspieramy ich misję społeczną np. pomoc innym” - zaznaczyła.

Według dr Rudnickiej odpowiedzialne zakupy to korzyść dla nas wszystkich. Dla społeczeństwa, bo np. mniej obciążamy środowisko i mniej je zanieczyszczamy; jak i dla pracowników firm, które starają się być bardziej odpowiedzialne czy wspierają organizacje społeczne.

„Może trzeba się troszkę bardziej postarać i trochę więcej czasu spędzić przed podjęciem tej decyzji zakupowej, ale później suma korzyść jest zdecydowanie większa, niż w przypadku gdybyśmy poszli do sklepu i kupili pierwszą lepszą rzecz, która i tak niekoniecznie będzie się podobała danej osobie, a później i tak wyląduje na wysypisku śmieci” - podsumowała dr Agata Rudnicka.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę