aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ekspert: Łódzkie ma potencjał do rozwijania biogospodarki

30 maja 2016
Ekspert: Łódzkie ma potencjał do rozwijania biogospodarki
PAP / Michał Walczak

Łódzkie ma potencjał do rozwijania biogospodarki i objęcia w tej dziedzinie przewodnictwa w Europie Środkowo-Wschodniej - ocenił w środę ekspert ds. bioekonomii Christian Patermann, który w październiku stanie na czele organizowanego w Łodzi Europejskiego Kongresu Biogospodarki.

"Kongres, który odbędzie się w październiku, będzie pierwszym wydarzeniem o tak rozległym merytorycznym i geograficznym zasięgu. Wyjątkowe w nim będzie to, że Łódź - jako region - obejmie przewodnictwo w tej części Europy, oferując platformę komunikacji i dialogu dla wszystkich regionów, które są zainteresowane bioekonomią" - podkreślił Patermann, który na środowej konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi został zaprezentowany jako przewodniczący rady programowej kongresu.

Zdaniem eksperta, region łódzki ma szczególny potencjał do rozwijania biogospodarki i wytyczania w tej dziedzinie standardów. "Łódź ma długą historię przemysłową, szczególnie w zakresie przemysłu tekstylnego. Jednocześnie otoczona jest ogromnymi obszarami rolnymi, zaś rejon Skierniewic to jeden z największych w Europie obszarów sadowniczych" - dodał.

Jak wyjaśnił Patermann, bioekonomia jako dziedzina bazująca na świecie naturalnym - zwierzętach, mikroorganizmach, roślinach - ma szansę rozwoju tylko wówczas, gdy zaangażują się w nią regiony. Na świecie - jak podał - jest ok. 50 państw, w których powstały krajowe strategie w zakresie bioekonomii oraz 20 regionów, w których zaczęto wdrażanie działań w tym zakresie.

"Położona w centrum Polski Łódź ma szansę stać się ośrodkiem łączącym regiony Europy rozwijające biogospodarkę; posiada także świetne zaplecze naukowe. Jest ośrodkiem przechodzącym transformację i niewykluczone, że biomasa stanie się jej kluczowym elementem" - zaznaczył.

Rektor Politechniki Łódzkiej i szef Międzynarodowego Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów prof. Stanisław Bielecki wyjaśnił, że biogospadarka została zdefiniowana jako "siła napędowa nowej reindustrializacji Europy". "Biogospadarka to nie tylko technologia, to zupełnie nowy styl życia" - mówił.

Rektor PŁ dodał, że w Łodzi - we współpracy z Instytutem im. Maksa Plancka - powstaje Międzynarodowe Centrum Badania Biomateriałów, które w swojej dziedzinie ma szansę stać się głównym ośrodkiem europejskim.

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień przypomniał, że rozwój biogospodarki został wpisany do strategii rozwoju regionu, zaś w Departamencie Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego działa specjalny zespół ds. bioekonomii, współpracujący ze środowiskiem naukowym.

"Woj. łódzkie było już organizatorem kongresów bioekonomii, które miały wymiar krajowy. Zawarliśmy porozumienie z pięcioma regionami Polski dotyczące rozwijania biogospodarki. Zapraszaliśmy na poprzednie kongresy także pojedynczych przedstawicieli m.in. Węgier, Czech, Słowacji i Litwy. Obecnie śmielej wychodzimy na rynek europejski. Chcemy, aby Łódzkie w tej części Europy wytyczało trendy, tworzyło strategie rozwoju tej nowoczesnej gałęzi gospodarki" - podkreślił.

Łódzkiemu kongresowi, na który zaproszono 500 ekspertów, przedstawicieli regionów i instytucji europejskich, towarzyszyć będzie m.in. Forum Bioregion z udziałem kilkunastu regionów Europy Wschodniej i Centralnej, które przyjęły jako swoją inteligentną specjalizację - biogospodarkę.

Patermann jest niezależnym ekspertem w dziedzinie biogospodarki i bioekonomii, autorem ponad 100 publikacji naukowych. Od 1996 r. pełnił funkcje w Komisji Europejskiej m.in. dyrektora programowego badań na rzecz środowiska oraz dyrektora badań w obszarze "Biotechnologia, Rolnictwo i Żywność", który od 2007 r. również dotyczył akwakultury, rybołówstwa i leśnictwa.

W 2009 r. został mianowany na członka Rady Badań i Technologii "Biogospodarka" Rządu Federalnych Niemiec - organu doradczego kanclerz Merkel. Jest także ekspertem w dziedzinie współpracy międzynarodowej, w tym europejskiego procesu rozszerzenia i relacji między Europą a krajami BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA).

(PAP)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę