Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Porozumienie ze Związkiem Rzemiosła Polskiego

4 czerwca 2003

W siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie podpisano Porozumienie pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu, Panią Krystyną Łybacką a Związkiem Rzemiosła Polskiego o współpracy na rzecz poprawy stanu i jakości kształcenia zawodowego, w szczególności w zakresie organizacji praktycznej nauki zawodu z udziałem pracodawców rzemieślników.

Związek Rzemiosła Polskiego jest ogólnokrajową organizacją zrzeszającą i reprezentującą środowisko rzemieślników, czyli małych i średnich przedsiębiorców wykonujących usługi i produkcję rynkową. Na szczeblu wojewódzkim w ramach struktur organizacji rzemiosła działa dwadzieścia sześć terenowych izb rzemieślniczych i jedna branżowa – optyków – o zasięgu ogólnopolskim.

Około trzysta tysięcy rzemieślników zrzesza się w 484 cechach terytorialnych i branżowych. Organizacja rzemiosła istnieje i pracuje na podstawie ustawy o rzemiośle 1989 roku (tekst jednolity ogłoszono w dniu 25 czerwca 2002 r.).

Jednym z podstawowych zadań realizowanych przez organizację rzemiosła jest udzielanie pomocy rzemieślnikom – pracodawcom w kształceniu praktycznym młodocianych pracowników. Obecnie u około 46 tysięcy rzemieślników uczy się zawodu blisko sto tysięcy młodych ludzi, zdobywając umiejętności i wiedzę w warunkach naturalnej pracy. Nauka odbywa się w stałym kontakcie z klientem, co zwiększa odpowiedzialność, uczy troski o jakość usługi i produktu oraz doskonale przygotowuje młodego człowieka do wejścia na rynek pracy.

Organizacje rzemiosła – cechy i izby – sprawują, na mocy ustaleń ustawy o rzemiośle, nadzór nad organizacją i przebiegiem nauki praktycznej od zawarcia umowy o naukę do egzaminu czeladniczego. Absolwenci nauki zawodu w rzemiośle przystępują do egzaminów czeladniczych przed komisjami egzaminacyjnymi izb rzemieślniczych. Izby te mają – na mocy ustawy o rzemiośle – uprawnienia do przeprowadzania egzaminów czeladniczych i mistrzowskich oraz wydawania dokumentów kwalifikacyjnych opatrzonych pieczęcią z godłem Państwa. Szczegółowe zasady powoływania komisji i ich pracy określił w drodze rozporządzenia Minister Edukacji Narodowej i Sportu. W roku 2002 w izbach rzemieślniczych kwalifikacje czeladnika uzyskało ok. 45 tys. osób, a kwalifikacje mistrza ponad 4 tys. osób.

W dziedzinie edukacyjnej organizacje rzemiosła współpracują z kuratoriami oświaty, urzędami pracy, Ochotniczymi Hufcami Pracy i Państwową Inspekcją Pracy.

Kształcenie zawodowe w rzemiośle ma bardzo wielkie znaczenie dla gospodarki, gdyż pozwala przygotować wykwalifikowanych pracowników, co ma oczywisty wpływ na jakość świadczonych usług i wytwarzanych produktów.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę