Praca doktorska „Alternatywne sieci produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności jako nowa forma organizacji rolnictwa europejskiego” autorstwa Wojciecha Goszczyńskiego została najwyżej oceniona przez jury V edycji organizowanego przez Fundacje na rzecz rozwoju Wsi Polskiej konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”.
Opracowanie to dotyczy socjologii rolnictwa, wsi i konsumpcji. Praca Wojciecha Goszczyńskiego przedstawia analizę wpływu konsumentów i nowych ruchów społecznych na kształt i charakter systemów produkcji rolnej, zawiera również studium przypadków alternatywnych form rolnictwa w Polsce. „Jest to - jak zaznaczył w swojej recenzji prof. dr hab. Jerzy Wilkin - bardzo dobra pod względem naukowym i aplikacyjnym rozprawa doktorska. Pokazuje ona nowe funkcje rolnictwa i znaczenie kontekstu społeczno-ekonomicznego, w jakim znalazło się współczesne rolnictwo europejskie. Praca oparta jest na bardzo bogatym materiale empirycznym. Ponadto pokazuje dość dobrze ewolucję europejskiego.
Natomiast rolnictwa.” w drugiej kategorii, w której złożono prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, nie przyznano nagrody.
Zgodnie z regulaminem laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. złotych oraz możliwość wydania nagrodzonej pracy drukiem, w nakładzie ustalonym przez Kapitułę Konkursu w Wydawnictwie Naukowym Scholar.
Do tegorocznej edycji zgłoszono 41 prac: 12 w pierwszej oraz 29 w drugiej kategorii, a wśród nich prace doktorskie, magisterskie, wiersze, opowiadania, monografie a nawet rękopisy. Oprócz historii wsi, które najczęściej są zgłaszane na konkurs, problematyka prac oscylowała wokół ekologii społecznej, studium przestrzeni społecznej oraz rolnictwa obywatelskiego.